szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A MÖSZ elnöke szerint noha Pintér Sándor belügyminiszter felkérte az önkormányzatokat, hogy év végéig fizessenek, azt sem ő, sem Kontrát Károly, sem Bakondi György nem mondta meg, hogy miből gazdálkodható ki a tetemes summa.

További súlyos terheket ró a „kivéreztetett” önkormányzatokra, hogy a fenntartásukban működő tűzoltóságok munkatársainak ki kell fizetni az elmaradt túlóradíjakat; ennek kigazdálkodása szinte lehetetlen - közölte a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke, Gödöllő polgármestere.

Gémesi György közleményében Kontrát Károlynak, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkárának, illetve Bakondi Györgynek, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetőjének arra a hétfői bejelentésére reagált, miszerint év végéig ki kell fizetni a tűzoltóknak a 2004. május 1. és 2007. december 31. közötti időszakra vonatkozó elmaradt túlóradíjakat. A hétfői sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a 6,5 milliárd forint körüli összeg legnagyobb része az önkormányzatokat terheli, hiszen ők tartják fenn a tűzoltóságok zömét.

A MÖSZ elnöke közleményében egyebek mellett azt írta: noha Pintér Sándor belügyminiszter felkérte az önkormányzatokat, hogy év végéig fizessenek, azt sem ő, sem Kontrát Károly, sem Bakondi György nem mondta meg, hogy miből gazdálkodható ki a tetemes summa. Gémesi szerint annyi hangzott el csupán: a kifizetések elmaradásáért nem tehetők felelőssé az önkormányzatok, mert a tűzoltók igényének jogosságát az előző kormányok vitatták, s azt mondták, hogy nem kell fizetni.

A MÖSZ elnöke elismeri, hogy a tűzoltóságok finanszírozása valóban az önkormányzatokon keresztül valósul meg, de a helyhatóságok az államtól erre a célra kapott összeget egy az egyben továbbítják a tűzoltóságokhoz, s nem szólhatnak bele a pénz felhasználásába. „Csak az ingatlanok és az ingóságok fenntartásához és karbantartásához van közünk” - szögezte le a szövetség elnöke. Szerinte az egyébként is „kivéreztetett” állapotban lévő önkormányzatok minden jó szándék ellenére sem tudják év közben kigazdálkodni a most kért összeget.

Ha jogszabály kötelezné erre a településeket, akkor csakis az ellátási területükhöz tartozó önkormányzatok „arányos teherviselése” mellett lenne mód a kifizetésekre; ez Gödöllő esetében 27 települést és mintegy 180 ezer lakost jelent - olvasható Gémesi György közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!