szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vállalkozóknak nyújtott hitelek további visszafogásához, ezen keresztül pedig akár a GDP mérsékléséhez is vezethet a végtörlesztési törvény a Nemzetközi Bankárképző Központ alelnöke szerint.

A Nemzetközi Bankárképző Központ legutóbbi tanulmánya szerint a végtörlesztési törvény utóhatásaként a bankok akár hét százalékkal is csökkenthetik a vállalkozóknak nyújtott forgóeszköz- és hitelállományukat, vagyis kevesebb rövid lejáratú hitelt fognak kínálni a kis- és középvállalkozásoknak. Marsi Erika, a Nemzetközi Bankárképző Központ alelnöke a Magyar Narancsnak adott interjújában elmondta, szerinte ennek egyik módja az lesz, hogy megdrágítják a rövid lejáratú hiteleket. A förgóeszközhitelek felmondása pedig akár egyes cégek bedőléséhez is vezethet.

Marsi Erika rámutatott, a kis- és középvállalkozások termelik a GDP felét és a foglalkoztatottak 70 százaléka is ebben a szektorban dolgozik, vagyis ha a kkv-k nem jutnak forrásokhoz, akkor sem érdemi gazdasági fejlődés, sem áttörés nem várhat, sőt, szerinte a hitelek visszafogása továbbifél százalékkal akár a GDP-t is visszafoghatja.

A Bankárképző alelnöke szerint a Magyarországon tevékenykedő bankok a bankadó után érezték úgy, hogy ha lényegi egyeztetés nélkül meg lehet hozni ilyen döntéseket, akkor más piacokat fognak előnyben részesíteni, a GDP megtorpanásával pedig szerinte "Magyarország elveszítette, hogy üzleti szempontból fontos legyen" - mondta a Magyar Narancsnak.

Marsi Erika szerint jelenleg a kkv-hitelek állománya négyezermilliárd körül van, ezt pedig nagybankok kezelik, ha pedig ők a végtörlesztés terhei miatt feladják a vállalkozói forgóeszközhitel-állományukat, akkor nehezen akad Magyarországon olyan szereplő, amely át tudná venni a helyüket, szerinte erre sem a takarékszövetkezetek, sem az állam által támogatott hazai bankok nem képesek.

A végtörlesztéssel kapcsolatban Marsi elmondta, hogy bár most több olyan megtakarítás és forrás is láthatóvá vált, ami eddig nem volt nyilvánvaló, a lakosságnak továbbra is fizetési problémái vannak. Amennyiben pedig egy-két bank valóban elhagyná a magyar piacot, az többletköltséget jelentene az ügyfeleknek, és a hitelezést is megnehezítené, mert az új banknak először meg kellene ismernie a hitelkérelmezőt.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!