K&H: picit javult a kkv-k pályázati hajlandósága

Az Új Széchenyi Terv keretében márciustól megújított pályázati struktúra eredményeként az idén kis mértékben javulni tudott a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) pályázati hajlandósága - közölte a K&H Bank Zrt. kedden.

  • MTI MTI
K&H: picit javult a kkv-k pályázati hajlandósága

A pénzintézet tájékoztatása szerint a pozitív tendencia egyrészt annak köszönhető, hogy egyre több cégvezető véli kevésbé nehéznek a pályázati források elérhetőségét, másrészt ismét növekedni tudott az egy vállalkozásra jutó benyújtott pályázatok aránya. 

Bár az új pályázati struktúra főként a mikro- és kisvállalkozások pályázati terheinek csökkentését szolgálná, a bank felmérése szerint leginkább a középvállalatok látják úgy, hogy a pályázati adminisztráció egyszerűsítése könnyebbé tette az uniós források elérhetőségét. 

Fazekas István

A 300 millió forint éves árbevételt meghaladó középvállalatok esetében 41 százalékról 20 százakra csökkent azoknak az aránya, akik nehéznek ítélik az uniós források elérhetőségét. A kisvállalkozások esetében ez az arány 43 százalékról 35 százalékra, a mikrocégek esetében pedig 43 százalékról csupán 40 százalékra mérséklődött az elmúlt egy évben - hívja fel a közleményben a figyelmet Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

A K&H Bank felmérése szerint az újraindult pályázatoknak köszönhetően a kkv-k által benyújtott pályázatok átlagos száma kis mértékben növekedni tudott, jelenleg ez az arány 0,77 pályázat vállalkozásonként. Legmagasabb arányban az agrárcégek nyújtottak be uniós pályázatot, míg a kkv-kon belül a kereskedelmi szektorban a legkisebb az egy vállalkozásra eső pályázatok aránya.

A kkv-k számára a pályázatokról való informálódás legfontosabb forrását továbbra is a pályázati tanácsadó cégek jelentik, mivel a cégek mintegy fele elsősorban hozzájuk fordul tájékoztatásért. Szerepük különösen a kisvállalatok esetében kiemelkedő. Az uniós pályázati lehetőségekről a vállalkozások 65 százaléka az interneten keresztül értesül, míg személyesen 36 százalékuk, szaklapokból pedig 29 százalékuk tájékozódik.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Mikor jó egy céges hitelajánlat?

Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.