szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miközben Magyarország amiatt aggódhat, hogy sikerül-e lekötni 2013 végéig az uniós támogatásokat, van egy hazai ötletből született pályázati konstrukció kisvállalkozásoknak, amelyre olyan nagy az érdeklődés, hogy jóval több igénylés futott be rá, mint amekkora keret rendelkezésre áll.

Kedvező hitellel vont össze egy uniós támogatást a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség. A cégek rákaptak, a lehetőséget túljegyezték, még az is lehet, hogy uniós sikerszériát indít be a magyar ötlet. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) tájékoztatása szerint az Európai Bizottság csökkenteni kívánja a direkt támogatások arányát, és inkább támogatott hiteleket adna – írja az Origo. Magyarország az első, amely hitellel kombinált támogatást fejlesztett ki a vállalkozások számára, ezt a technikát pedig figyelik a tagállamok, amelyek végül maguk döntik el, hogy átveszik-e vagy sem.

A kombinált mikrohitel egy olyan támogatási forma, amely egyszerre nyújt vissza nem térítendő pénzt, és támogatott kamatú (4,9-9 százalék) hitelt a kisvállalkozásoknak. Az uniós (vissza nem térítendő) támogatások legnagyobb hátránya, hogy utólag fizetik ki, miután megvalósult a beruházás, így a pályázónak zsebből kell kifizetnie azt – ez pedig a legkisebb cégek számára elérhetetlenné tette az uniós pénzeket.

A hátulütők

A pályázók jelentős mértékű érdeklődésének hátulütői is vannak, leginkább az, hogy a pályázatokat kezelő intézmény, a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. (MAG Zrt.) nem bírja a fokozott tempót. "A MAG Zrt. betartja a jogszabály és az Irányító Hatóság által meghatározott határidőket" - válaszolta az NFÜ, ugyanakkor a pályázati folyamatot közelről ismerő forrásunk szerint valójában a 30 napos határidő 45-60 napra tolódott ki.

Épp ezért a magyar találmány az volt, hogy tegyenek a támogatás mellé egy alacsony kamatozású hitelt, így a pályázónak nem kell a teljes beruházást zsebből kifizetnie. Mindezt úgy, hogy a teljes beruházásnak csak a 10 százalékát kell önerőként állnia a vállalkozásnak. A cégek ráadásul jó adósnak bizonyulnak, alig van olyan pályázó, amely nem fizet rendesen, és a meg nem valósult projektek aránya is 5 százalék körül van.

A mikrohiteles támogatás nagy előnye, hogy ingatlanvásárlásra is lehet fordítani, de azt nem támogatja az NFÜ, hogy a vállalkozás abból próbáljon megélni, hogy 10 százalék önerővel vesz egy lakást, amit aztán kiad. A kombinált hitel kisvállalkozások közt aratott sikerét azon lehet lemérni, hogy az eredetileg tervezett pénzkeretet a pályázók túljegyezték. A közép-magyarországi régióban március végén fel is kellett függeszteni a pályázatot, és többletforrással kielégíteni az igényeket, mert az eredetileg 3 milliárd forintra tervezett keretre 14,5 milliárd forintnyi igénylés futott be. Az összes többi régióban 15 milliárd forintot terveztek a programra, amely elvileg december végéig elérhető, de a június 6-i állapot szerint 16,7 milliárd forintnyi igény futott be, így valószínűsíthető, hogy ezt a pályázatot is hamarosan fel kell függeszteni.

A kormányzat a mikrohitelt is tartalmazó pályázati keretet megemelte, 4 milliárd forintot fordítottak a közép-magyarországi régió forrásainak emelésére. A pénz azonban így sem lesz elég. A friss adatok szerint 6 milliárd forintot már odaígértek pályázóknak, vagyis már csak egymilliárd forint kiosztható pénz maradt, összességében viszont 14,5 milliárd forint az igény.

További részletek itt.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!