szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megjöttek az első céges energiaszámlák, és – bár a kormány azt hangoztatta, hogy a rezsicsökkentésnek csak nyertesei lesznek –, a kis- és közepes vállalkozások jócskán többet fizetnek az áramért idén, mint tavaly. A lakossági rezsicsökkentést ők fizetik meg, a költséget pedig áthárítják.

Megjöttek az első céges energiaszámlák, és – bár a kormány azt hangoztatta, hogy a rezsicsökkentésnek csak nyertesei lesznek –, a kis- és közepes vállalkozások bizony jócskán többet fizetnek az áramért idén, mint tavaly. A lakossági rezsicsökkentést ők fizetik meg, a költséget pedig áthárítják – írja Az Áram Ára blog.

A blog megkérdezett egy közepes termelő vállalkozást, hogyan is alakulnak most a cég áramszámlái. A középfeszültségen vételező, évente mintegy 2000 megawattóra villamos energiát működéséhez és a termeléshez felhasználó vállalkozás évente 2,5-3 milliós pluszköltséggel számolhat a lakossági rezsicsökkentés következtében – a szolgáltatók a vállalkozásoknál árat emeltek –, az említett cégnél az emelés összességében majdnem 5 százalékos árnövekedést jelent.

A blog szerkesztői szerint ez gyökeresen ellentétes azzal a korábbi kormányzati ígérettel, mely szerint a magyar kis- és középvállalkozások versenyképességi helyzetén javítani kell.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!