szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Dunaferr tulajdonosa, a Steelhold Limited is azon vállalatok között van, amelyek egy görög lap szerint úgy jártak el március elején, mintha belsős információik, vagy pontos sejtésük lett volna a ciprusi bankbetétek március közepén elrendelt zárolásáról.

A pénteken megjelenő Élet és Irodalom egyik glosszája hívja fel a figyelmet arra a céglistára, amelyet a Proto Thema című görög lap közölt még április 2-án. A lajstrom állítólag azokat a vállalatokat sorolja fel, amelyeknek a lap szerint látszólag előzetes tudomásuk lehetett a ciprusi kormány terveiről, vagyis a bankbetétek zárolásáról és megadóztatásáról, mivel március 1. és 15. között összesen közel egymilliárd dollárt menekítettek ki a szigetországból. A görög lap 132 vállalatot sorol fel. A felsorolt vállalatok között szerepel az ISD Dunaferr többségi tulajdonosa, a Steelhold Limited is, de olyan neves cégek is, mint az ExxonMobil Ciprus, vagy a Tamoil.

Az adatokat nem erősítette meg senki és pontosságuk is kérdéses, hiszen a lista több céget többször szerepeltet, a Steelholdot például háromszor is, és a táblázat alapján feltételezhető, hogy háromszor 1,9 millió dollárt menekítettek ki Ciprusról még időben.


Az Opten céginformációs szolgáltató március 19-én azt közölte, hogy Magyarországon jelenleg 4500 vállalat tulajdonosi szerkezetében vannak klasszikus értelemben vett offshore tulajdonosok, ebből Ciprushoz 1500 cég köthető, amelyek közül a legnagyobb az ISD Dunaferr Dunai Vasmű Zrt., de ilyen a Hungary-Meat Élelmiszeripari Termelő Kft. és az SMR Automotive Mirror Technology Hungary Bt. Emellett az első tíz legnagyobb, ciprusi érdekeltségű magyar cég között van a West End Beruházó és Kereskedelmi Zrt., a Bonbonetti Choco Édesipari Kft., a Duna Kongresszus Ingatlanfejlesztő Kft., vagy az EXPERT Kereskedelmi és Informatikai Zrt.

A március 25-én nemzetközi pénzügyi mentőcsomag fejében bevezetett betéti különadó miatt a nagybetétesek a ciprusi bankokban elhelyezett pénzük akár 40 százalékát is elveszthetik, a ciprusi kormány ugyanis 10 milliárd eurós nemzetközi hitelcsomag fejében vállalta, hogy további 5,8 milliárd eurót saját erőből teremt elő, túlnyomórészt a 100 ezer eurót meghaladó bankbetétekre kivetett egyszeri adóval. Ciprus március 15-én rendelt el bankzárat, először ekkor ment bele a ciprusi kormány Brüsszelben, hogy a 5,8 milliárd eurónyi saját bevételt teremt elő, elsődlegesen a 20 ezer euró fölötti bankbetétek megadóztatásával, a végső mentőcsomag ennek egy enyhébb változata.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!