Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Másfél milliárd forintot költött a kormány tavaly az ügyintézés megkönnyítésére, az építési engedélyeztetés egyszerűsítésére. A hvg.hu-nak korábban hivatalnokok és építészek azt mondták, az új rendszer bevezetésével és mellette a közigazgatás átszervezésével felforgatta az építkezni akaró állampolgárok és a velük foglalkozó ügyintézők életét. A BM szerint viszont a statisztikák önmagukért beszélnek, a rendszer kiépítése sikeres, a hivatalnokok pedig sokszor csak idegenkednek az új technológiától. A tárca közlése szerint április elejéig már közel 14 ezer ügyet zártak le.
„A rendszer az összes felvetett problémát kezelni tudja” – írta a hvg.hu-nak a Belügyminisztérium Sajtó Főosztálya, miután megírtuk, hogy a tavaly bevezetett elektronikus építési engedélyeztetést annak állítólagos hibái miatt mind a felhasználók, mind a hatóságok alkalmazottai bírálják.
A cikkünk megjelenése után – bár a hvg.hu a témával kapcsolatban már előtte is e-mailben kérdezte a BM-t a lapunkhoz eljutott panaszokról – az építésügyet felügyelő minisztérium közölte, a statisztikáik is azt igazolják, hogy az úgynevezett Építésügyi hatósági engedélyezési eljárást támogató elektronikus dokumentációs rendszer (ÉTDR) jól működik. A tárca szerint elérték a céljukat, azaz a dokumentáció olcsóbb és egyszerűbb lett, kevesebb papírral és nyomtatással jár.
A hvg.hu április elején számolt be arról, hogy az e-kormányzat jegyében kifejlesztett és a hatóságok számára az év elejétől kötelező rendszert pont azért építették ki 1,1 milliárd forintból, hogy – miként a projektet kezelő Belügyminisztérium (BM) decemberi közleménye fogalmazott – „kényelmesebb és olcsóbb legyen az eljárás”, nem utolsósorban kevesebb papírt használjanak a hivatalok. Viszont több hivatalnok és építész is azt nyilatkozta, hogy a rendszerrel még februárban is sok gond akadt, gyakoriak a hibaüzenetek, és erről egy, az illetékesekhez eljuttatott hibajegyzéket is elküldtek a szerkesztőségünknek.
A BM a cikkünk megjelenése után küldött újabb reakciójában azt írta, a statisztikák azt igazolják, hogy a felhasználók megszokták az új rendszert. A minisztérium adatai szerint 9,1 ezren regisztráltak a rendszerben április 8-ig, és 28,7 ezer tárhelyet hoztak létre, ami nagyságrendileg megfeleltethető az indított ügyek számával. A BM közlése szerint 311,5 ezer dokumentum (például terv, műszaki leírás, levél, határozat) töltöttek fel feltöltésre, a hatóságok pedig április elejéig 13,9 eljárást (ügyet) határozattal vagy végzéssel már le is zártak.
A hvg.hu-nak korábban az ügyintézők azt is felvetették, hogy még mindig sok a papírmunka, mert az elektronikusan beérkező kérvényt ki kell nyomtatniuk, hogy azt iktatni tudják, ugyanis az iktatórendszer nincs összekötve az ÉTDR-rel. A BM szerint viszont ez nem a minisztérium felelőssége, az iktatókat ugyanis a járások, illetve az önkormányzatok működtetik, a kapcsolódást nekik kell megoldaniuk.
Ugyanakkor a minisztérium szerint számos esetben azt tapasztalták, hogy az ügyintézők nem igazán ismerik a rendszer működését, így olyasmit is hibának tartanak, amit a rendszeren belül meg lehet oldani, csak egyszerűen nem tudják, melyik funkciót mire kell használni. A BM közlése szerint azért sem érthető ez az ügyintézői hozzáállás, mert az ÉTDR bevezetése óta folyamatosan képzéseket szerveznek a felhasználók és a lehetséges ügyfelek, illetve a tervezők számára is.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.