szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden korábbinál több a transzferárazással kapcsolatos ellenőrzés és bírságolás a nemzetközi cégeknél, a vállalatok negyedét megbírságolták az adóhatóságok az elmúlt három évben; ez a terület Magyarországon is komoly kockázatot jelenthet a következő években - derül ki az EY globális tanácsadócég felméréséből.

Az EY legfrissebb nemzetközi transzferárfelmérése 878 vállalat adózással és transzferárazással foglalkozó vezető munkatársának megkérdezésén alapul, a világ 26 országából. A tanácsadó cég 1995 óta teszi közzé a felmérést. 

Lipták Zoltán, az EY adópartnere szerint a felmérésből is egyértelműen kitűnik, hogy az adóhatóságok minden korábbinál alaposabb és szerteágazóbb transzferár-ellenőrzéseket folytatnak világszerte. Nemcsak az ellenőrzések mélysége és gyakorisága növekszik, de a dokumentációs elvárások is egyre jobban szigorodnak - ismerteti a cég közleményében. 

A nemzetközi trendekhez igazodva Magyarországon is az adóhatóság fókuszában áll a kapcsolt vállalkozások között alkalmazott elszámoló árak ellenőrzése. Az egyre határozottabb hatósági fellépés eredménye, hogy évről évre nő a célzott transzferár-vizsgálatok száma, és ezzel párhuzamosan a megállapított adóhiány és a kiszabott bírság összege. Ráadásul az elmúlt három évben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) két, erre a területre szakosodott osztályt is felállított. A revizorok pedig ma már célzott, nemzetközi szintű továbbképzést is kapnak a témában - hívja fel a figyelmet a szakértő. 

A tendencia a következő években várhatóan erősödni fog, egyre több transzferár-nyilvántartáshoz kapcsolódó ellenőrzésre és hatósági bírságra lehet számítani. A terület így egyértelműen továbbra is magas kockázatot jelenthet a cégek számára - hangsúlyozza Lipták Zoltán. 

A felmérés szerint a nemzetközi cégek negyede számolt be arról, hogy az elmúlt három évben transzferárazással kapcsolatos bírságot róttak ki rájuk. 2010-ben ez az arány 19, 2007-ben pedig mindössze 15 százalék volt. A jogviták száma is jelentősen növekedett az elmúlt években, a cégek 15 százalékának volt ilyen ügye az elmúlt évben. 

A válaszadók mintegy fele vált a kettős adóztatás áldozatává transzferár-ellenőrzés következtében. Világszinten a vállalatok negyede kért segítséget saját kormányától, hogy közvetítsen egy másik állam adóhatóságával folytatott egyeztetésben. A kormányzati közreműködést kérők aránya megduplázódott 2010-hez képest.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!