szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

„A cukor 90 százaléka valószínűleg áfacsalt. Én örülnék annak, ha a számítástechnikában ilyen fantasztikus tisztaság lenne” – mondta az Átlátszónak Gálfi István, a QWERTY Computer tulajdonosa. A vállalkozó szerint a hazai IT iparágból indultak el azok az áfacsalási módszerek, amelyek átterjedtek más iparágakra is.

Gálfi István szerint bármely kiskereskedő, amely áfával együtt olcsóbban kínálja termékét a vevőknek, mint annak nettó nagykereskedői beszerzői ára, az áfacsaló. Gálfi úgy véli: az egyik legfertőzöttebb terület most a webáruházaké, ahol az alacsony árak gyakorlatilag egy önfeljelentéssel érnek fel – mondta a vállalkozó a Átlátszó videointerjújában.

Azok a vállalkozások, akik elkezdik az áfacsalást, könnyen át tudják venni a vezető szerepet egy-egy szegmensben vagy akár az univerzális webáruházak között is, mert olyan árelőnyre tesznek szert az áfacsalással, amivel a tisztességes vállalkozók már nem tudnak versenyezni. Így egyre nagyobb a bevételük, egyre több árut tudnak eladni, ami előtt a nagykereskedő multicégek ráadásul leborulnak. Sőt: a multik marketingtámogatást is adnak ezeknek a vezető cégeknek, ami megint növeli eladásaikat.

Az áfacsalt termékek általában az Európai Unióból jönnek be, s ha valaki exportra vásárol, a közösségi szabályok szerint nem kell kifizetnie az áfát. Ám egyszer csak a termékek útvonala valahol megszakad, átmegy három-négy kézen, és a láncolatból az első nem fizeti meg az áfát. „Ebből az elcsalt áfából működtetik a gépezetet. Egyrészt óriási, illegális haszonra tesznek szert, egy másik részét pedig az árak csökkentésére fordítják” – mondta Gálfi, aki hozzátette: ez olyan, mint a rothadó alma, amely képes megfertőzni egy egész kosarat. Ha hagyják működni egy iparágban az áfacsalásokat, az biztosan megfertőzi a többi iparágat is – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ember Zoltán Vállalkozás

Gyes után kirúgták a Malévtől, megcsinálta a Mannaszappant

Csak három éve alakult a natúrkozmetikai családi cég, de idén már 500 millió forint feletti árbevételt várnak. Miközben kis hazai cégek és nagy multinacionális vállalatok is másolni próbálták őket, a Mannaszappan.hu már külföldön is sikeres. Egy kirúgott utaskísérő felügyelő sikeres (kényszer)pálya módosítása.

hvg.hu Vállalkozás

Kütyüket és könyveket vásároltunk tavaly az interneten

Négyből három internetet használó magyar felnőtt vásárolt már a világhálón – derült ki egy 2013-as felmérés adataiból. A magyar online vásárló főként telekommunikációs eszközt és kiegészítőket, biztosítást, könyvet, üdülést rendel valamely webshopban és leggyakrabban bankkártya adatainak megadásával egyenlíti ki a számlát.

Ember Zoltán Vállalkozás

Az üzlet, amelyben 50 százalékos árréssel dolgoznak

A Shopline és a Libri egyesülésével minden eddiginél erősebb és szerteágazóbb cégcsoport jött létre a hazai e-kereskedelemben. És az új cég a digitális tartalomszolgáltatásban is jelentős szereplővé válhat. Starcz Ákos, a Shopline Nyrt. elnök-vezérigazgatója szerint a közeljövőben elindítják a saját márkás – a Netflixhez hasonló – előfizetéses filmcsatornájukat, bár a saját gyártású tévésorozatoknak még nem jött el az ideje. De hogyan lesznek képesek felvenni a harcot a magyar piacra hamarosan belépő Amazonnal, illetve a már jelen lévő Deezerrel, Spotify-jal? És lehetnek-e olcsóbbak a könyvek az egyesüléssel?

Ember Zoltán Vállalkozás

A játékbolt, amely minden évben megduplázza bevételeit

A Játéknet.hu-t, a gyermekjátékokra specializált online webáruházat két baráti házaspár alapította 2006-ban. Ma már 1,4 milliárdos árbevételük van, miután legnagyobb konkurensükkel egyesülve ők diktálnak a piacon. A vállalkozás eddig minden évben meg tudta kétszerezni árbevételét.