szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Már amennyiben bevétele nem haladja meg az 500 millió forintot.

A kkv jelentős része ugyanis búcsút inthet az élelmiszerlánc-felügyeleti díjnak. Az országgyűlés elé a múlt héten beterjesztett jogszabály módosítások között ugyanis ennek átalakítása is szerepel. Eddig az élelmiszerlánc összes szereplője – a büféstől, a vendéglátóson át az őstermelőig – előző évi nettó árbevétele 0,1%-át köteles volt befizetni az államkasszába említett adóból fakadó kötelezettsége nyomán, azonban jelen módosítás szerint az 500 millió forint bevételt meg nem haladó cégek számára ez a kötelezettség megszűnik.

Az ennél többet, de 50 milliárdnál kevesebb forgalmat produkáló cégek esetében nem változik az adó mértéke, azonban onnan felfelé sávosan 6 százalékig emelkedik a kulcs, vagyis amíg a kkv-k örülhetnek, addig a nagyobb vállalatok az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, Vámos György szerint egy újabb különadóval szembesülnek. „A kormányzat mintegy 20-30 milliárdos bevételt vár ettől az intézkedéstől” – mondta a Piac&Profitnak Vámos, aki szerint a jelen formájában a tervezet nem más, mint egy, az élelmiszeriparra kivetett különadó. Az OKSZ ezért a tervezet visszavonását kérte a döntéshozóktól.

Vámos szerint a tervezet nem csak a multinacionális kiskereskedelmi láncokat érinti hátrányosan, hiszen több olyan magyar tulajdonú cégcsoport is van, amelyek összegzett árbevétele magasabb adózási sávba tolná a cégeket. Ráadásul ezeket sok esetben franchise rendszerben kisvállalkozások adják össze, akik így szintén rosszul járnának. „A másik, hogy ez az adóemelés óhatatlanul be fog gyűrűzni az élelmiszerárakba” – vélte Vámos, aki szerint így végeredményben a fogyasztók fogják megfizetni a különadót – csakúgy, mint a tranzakciós illetéket vagy az internetadót.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!