szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

E héttől a kereskedők már számolhatnak azzal, hogy a nyitvatartási szabályok felügyeletét ellátó fogyasztóvédelmi hatóság felkeresi üzletüket. Hogy ennek kapcsán mire készülhetnek, azt vették számba a Réti, Antall és Társai PwC Legal ügyvédi iroda szakértői.

„Jogi szempontból a vasárnapi zárva tartást előíró törvényt (Kszvmtv.) számos belső ellentmondás feszíti, és nem áll teljes összhangban az ágazati alapjogszabálynak számító kereskedelmi törvénnyel sem. A bizonytalanságok alapvető forrása, hogy míg e törvény hatálya a kiskereskedelmi tevékenységre terjed ki, addig – ellentétben a törvény címével – a benne foglalt tilalom nem közvetlenül a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzést tiltja meg, hanem az üzletek nyitva tartását korlátozza” – magyarázza a jogi ellentmondást Dr. Firniksz Judit, a Réti, Antall és Társai PwC Legal szakértő ügyvédje.

„Az üzlet fogalmát a Kszvmtv. újradefiniálta, de ennek ellenére nem tisztázódott még megnyugtató módon, hogy a nem üzletben folytatott kiskereskedelmi tevékenységekre – így különösen az e-kereskedelemre, csomagküldő kereskedelemre, üzleten kívüli kereskedelemre – milyen jogalkotói és hatósági elvárások vonatkoznak” – teszi hozzá a szakértő.

Például eltérnek-e az elvárások akkor, ha egy webshop mögött áruházlánc is áll vagy kizárólag egy önálló webshopon keresztül valósul meg az értékesítés? Ki lehet-e szállítani a tilalommal érintett időszakokban olyan üzletekből az online leadott megrendeléseket, amelyek valamely kivételnél fogva egyébként jogszerűen vannak nyitva?

Fazekas István

Mit tegyünk, ha bekopog az ellenőr?

A Nemzeti Fogyíasztóvédelmi Hivatal hatáskörébe tartozik a vasárnap nyitvatartó boltok ellenőrzése. A jogszabály szerint hatósági ellenőrzés esetén bizonyítani kell, hogy az üzletre nem vonatkozik a vasárnapi boltzár, például ha világörökségi területen található, akkor ezt a megfelelő dokumentum felmutatásával igazolni kell, ahogy azt is, hogy az üzletben jelenlévő személy segítő családtagnak minősül. Ha nem az alapító okiratban – amit szintén készenlétben kell tartani – szereplő tulajdonos, hanem mondjuk a felesége álla a pultban, akkor szükség van az ezt igazoló házassági anyakönyvi kivonatra, egy mostohafiú esetében pedig a gyámhivatal igazolására.

A vasárnapi nyitva tartás tilalmára tekintettel a kiskereskedelmi szektorban a munkaidő-beosztások átalakultak, a napi rendes munkaidő – hétköznap, illetve szombati napokon – meghosszabbodott. „A vasárnapi munkavégzés hiánya érinti a munkavállalók számára fizetendő munkabér összegét is. Korábban a vasárnapi rendes munkavégzésért ötvenszázalékos bérpótlék járt. A hosszabb nyitva tartás következtében ugyan növekszik a délutáni műszakpótlékkal (30%) honorált munkaórák száma, de a munkabér – várhatóan – még így sem fogja eléri a vasárnapi munkavégzés kiesése miatt a korábbi bérszínvonalat” – hangsúlyozza Dr. Szűcs László, a Réti, Antall és Társai PwC Legal szakértő ügyvédje.

Bérelt üzlethelyiségek esetében a nyitvatartási szabályok változása kihathat a bérleti szerződésekre is, ugyanis ha egy bolt, amely eddig nyitva volt vasárnaponként, vagy éjszaka, és ezentúl nem lesz, akkor a szerződéskötéskori állapothoz képest kedvezőtlenebb helyzetbe kerül a bérlő az árbevétel csökkenésén keresztül. Ilyen esetben peres úton módosítható a szerződés abban az esetben, ha a körülményváltozás a szerződéskötést követően következik be, és sérti valamelyik fél (jelen esetben a bérlő) lényeges és jogos érdekét.

„A fenti feltételek javarésze kétségtelenül teljesül. Pusztán az kérdéses, hogy a bevételkiesés a bérlő rendes üzleti kockázata körébe tartozik-e, és okoz-e akkora veszteséget, amelyet a bíróság már lényeges érdeksérelemnek minősít. Különösen annak fényében jelentős a kérdés, hogy a legtöbb bérleti szerződés fix bérleti díjat határoz meg, amely független a bérlő árbevételétől. A kötelező zárva tartás így általában kizárólag és egyoldalúan a bérlőt terheli, és pusztán a bíróság mérlegelésén múlik majd, hogy mennyiben terheli azt át a bérbeadókra. Nem elképzelhetetlen ezért, hogy a kötelező vasárnapi zárva tartást a bérbeadók is meg fogják majd érezni” – véli Dr. Illés István, a Réti, Antall és Társai PwC Legal szakértő ügyvédje.

A boltok hétvégi nyitva tartásáról szóló, kiforrottnak még túlzással sem nevezhető szabályozás alaposan felforgatta a kereskedői szakma életét. Bár a törvény már életbe lépett, sokan még most sincsenek tisztában a részletekkel. Az érintett kiskereskedelmi áruházláncok és bevásárlóközpontok lázasan keresik a kibúvót a vasárnapi boltstop alól, a kormányzat pedig buzgón igyekszik beszögelni a kiskapukat. A benzinkutakon sem lehetnek nyitva boltok, és azok az üzletek sem, amelyek kis- és nagykereskedelmet is folytatnak. A Sparnak és a Metrónak pedig nekiment a kormányoldal a vasárnapi zárvatartási törvény újabb módosításával. Azonban a szabályozás nem csak a boltosok életére van hatással, a március 15-i hatálybalépés előtti szombaton a vásárlók sáskák módjára özönlötték el az üzleteket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!