szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Martin Winterkorn "végtelenül sajnálja", ami történt, és "minden elképzelhető módon bocsánatot kér a vásárlóktól, a hatóságoktól és a teljes nyilvánosságtól" a károsanyag-kibocsátási értékekkel elkövetett csalásért. Szerdán benyújtotta lemondását.

Benyújtotta lemondását Martin Winterkorn szerda délután a Volkswagen által elkövetett visszaélés miatt.

A cég vezetősége pénteken döntött volna a vezérigazgató sorsáról, szerda esti közleményük szerint annyiban változott a helyzet, hogy már Winterkorn lehetséges utódját nevezik meg péntekig, de további személyi változásokat is kilátásba helyeztek. A VW öttagú igazgatótanácsi elnöksége, amely a konszern legfelsőbb vezetőiből és a nagyrészvényesek képviselőiből áll, szerda délelőtt óta ülésezik, hogy ajánlást tegyen az igazgatótanács pénteki ülésére.

A Volkswagen vezére "végtelenül sajnálja", ami történt, és "minden elképzelhető módon bocsánatot kér a vásárlóktól, a hatóságoktól és a teljes nyilvánosságtól" az elkövetett csalásért. Mint mondta, mindent megtesznek azért, hogy helyrehozzák az ügyet.

Mint arról beszámoltunk, abból lett a német autógyártásra és a tőzsdére is kiható világméretű botrány, hogy a Volkswagen manipulálta dízelmotorja kibocsátási értékeit, amivel az USA-ban bukott le.

Becsapták a fogyasztókat

Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) múlt pénteken közölte, hogy a Volkswagen olyan szoftvert telepített 482 ezer dízelüzemű járművébe, amelynek segítségével kijátszhatók a károsanyag-kibocsátásra vonatkozó amerikai előírások.

A bejelentés után meredeken zuhanni kezdett a Volkswagen-részvények ára. A német vállalat gyakorlatilag elismerte, hogy az amerikai vád igaz, Martin Winterkorn pedig már vasárnap "mély sajnálatát" fejezte ki amiatt, hogy becsapták a fogyasztókat.

AFP / John Macdougall

A cég kedd délelőtti közleményében azt írta, hogy az európai piacon eladott, EU-6 dízelmotorral felszerelt új gépkocsik mindenben megfelelnek az előírásoknak, és a beépített szoftver semmilyen adatot sem befolyásol. Hozzátették, hogy diszkrepanciák lehetnek viszont az EA 189 típusú motorral üzemelő járművekkel, amelyekből világszerte 11 millió fut.

Az amerikai tisztalevegő-törvény értelmében a rendelkezéseket megsértő gyártó gépkocsinként 37 500 dollár büntetéssel is sújtható, így a Volkswagenre kiszabható bírság elérheti a 18 milliárd dollárt. Egyes értesülések szerint az amerikai igazságügyi minisztérium bűnügyi nyomozást indított, és több szövetségi állam főügyésze közösen kezd vizsgálatot. A VW-nak azzal is számolnia kell, hogy magánperek tömegét indítják ellene.

A botrány miatt vizsgálat indult Németországban, Olaszországban, Franciaországban és Csehországban és Dél-Korea szintén teszteléseket jelentett be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!