szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába nem mutat ki inflációt már jó ideje a hivatalos statisztika, a lakosság úgy látja, hogy az élelmiszerárak szépen mennek felfelé.

Ömleni kezdtek a reakciók arra a cikkünkre, amelyben bemutattuk, hogy a januártól életbe léptetett áfacsökkentés kedvező hatása a sertéshús esetében elég hamar elpárolgott. A sertés ára szépen visszakúszott arra a szintre, ahol az áfacsökkentés előtt volt. Nagyrészt azért, mert a nemzetközi trend is ez: hasonló mértékű a drágulás mindenhol.

MTI / Mohai Balázs

Olvasóink nem is lepődtek meg a dolgon, maguk is tapasztalták, hogy a kormány intézkedése számukra csak nagyon rövid távon volt kedvező.

Sokaknak rögtön eszébe jutott, hogy a 0,9 százalékos nyugdíjemelést is a hivatalos inflációhoz igazította a kormány, ez azonban messze nem elég arra, hogy ugyanazt a sertéscombot meg lehessen venni.

Ezzel akarták a nyugdíjasoknál az inflációt kompenzálni illetve ezzel magyarázták a 0,9 százalékos nyugdíjemelést. Igaz közben a tej és kenyér ára is emelkedett, meg a gyógyszereké is, amik jellemzően egy nyugdíjas fogyasztói kosarában vannak.

 Erre aztán a gyerekes családok nevében is azonnal érkezett reakció:

Már elnézést! De miért mindig csak a nyugdíjasok? És a gyerekes családokról miért nem esik soha szó? Ott nincs gyógyszer a kosárban? Mennyi is a gyes? És mióta?

– teszi fel a jogosnak tűnő kérdést egy kommentelő.

Abcúg / Magócsi Márton

A hivatalos inflációs adatot olvasóink nem tartják életszerűnek, fanyar humorral csak annyit jegyeztek meg, hogy az atomtengeralattjárók ára nyilván csökkent, így jön ki az, hogy gyakorlatilag nincs áremelkedés az országban.

Ismét előjött a termékek csomagolásával való játék is:

Még mindig 0,9 az inflációnk? A bolti ár stikában marad ugyanannyi, a fűszer, a tasakolt szalámi, az édesség, a tejtermék súlya lesz kevesebb! Divat a 80 dkg lecsópaprika hálóban is. Gyümölcsöt 300 forint alatt még a piacon se kapni, így kell tervezni az inflációt!

Kedvencem a 90 darabos papírzsepi, a hajdani 100-as helyett. A kör Pick téliszalámi már csak 70 gramm

– tromfol rá valaki.

És jönnek sorban a konkrét példák is:

Ma a csepeli piacon 500 forintért vettem 1 kg disznózsírt, ami két hónapja ugyanannál az eladónál 300 volt. A válasz erre: a beszállító emelte az árát! A fizetésünk menne így fel egyik hónapról a másikra!

AFP / Joel Saget

Januárban a tálcás sertéskarajt 679 forintért vettem, majd ugyanott és ugyanazt a márkát szeptemberben már 719-ért. Ennyi az áfacsökkentésről.

 Vajon a sajt árából mi párolgott el, hogy az utóbbi időben kb. 25 százalékkal drágult?

Kisebbségben maradtak azok, akik elfogadóbbak, és belátják, hogy a nemzetközi ármozgásoktól nem tud az ország független maradni, mindenféle áfacsökkentés ellenére sem.

Döbbenet mennyi tájékozatlan idióta van, akinek fogalma sincs arról,hogy a húsnak szabadpiaci ára van, és az árak alakulását nem a kormány szabályozza,hanem a piac. Tíz éve először volt komoly emelkedés az élősertés felvásárlási árában, így feljebb ment a tőkehús ára is. De ha nem csökkent volna az áfa, akkor is felment volna, így most közel nullás.

Fazekas István

Mások azt feltételezik, hogy az ellátási lánc törvényszerűen benyeli azt az összeget, amit a kormány intézkedése náluk hagyott:

Amúgy ez tök természetes, az árakat a piac szabályozza. Ha adott mennyiségű terméket akarnak eladni ugyanazon a piacon, az ár a belenyúlás után visszaáll oda, ahonnan kimozdították.

Az állam beavatkozása csak a hatósági árak esetében tartós. Az adó csökkentést a piac előbb-utóbb erodálja, és ez így volt, van és lesz, és mindenütt, ahol piacgazdaság működik.

 Ugyanez egészen tömören fogalmazva:

Mit vártak? Meleg hógolyót?

Végül felteszi valaki az egyszerű költői kérdést:

Akkor most kapunk nyugdíjemelést?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!