szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb adatok utalnak arra, hogy a legnagyobb kelet-magyarországi lapokat kiadó Russmedia eladásával a Népszabadság bezárásánál bábáskodó Heinrich Pecina és bizalmi embere került házon belülre.

Heinrich Pecina július 31-ével felügyelőbizottsági tag lett a legnagyobb kelet-magyarországi lapkiadónál, a Russmediánál – írta a 24.hu.

A Népszabadság kivégézésénél bábáskodó osztrák befektetőt, akit a héten ítéltek felfüggesztett börtönre egy fiktív számlázási ügyben, éppen azon a napon nevezték ki, amikor bejelentették, hogy a Media Development Management Kft. (MDM) megvásárolja a Russmediát.

Már akkor a levegőben volt, hogy a nyári adásvétellel valójában a korábbi Mediaworks-tulajdonos Pecina kerül házon belülre a 30-40 ezer példányszámmal megjelenő kelet-magyarországi lapok kiadójánál. Sőt, a hvg.hu már május végén megírta, hogy megjelent a piacon a ciprusi hátterű MDM, és a szálak Pecinához vezetnek. Most, hogy az osztrák a Russmedia felügyelőbizottságba került, még egyértelműbbnek tűnik a kapcsolat.

Ugyancsak erre utal, hogy a Russmediát irányító menedzsmentben megjelent az a Kálmán Erika is, aki Pecina bizalmi embereként dolgozott együtt az osztrák üzletemberrel a BorsodChemnél, a Vienna Capital Partnersnél, majd a Mediaworksnél is. Utóbbi vállalatnál Kálmán Erika az igazgatóság tagja volt, de a kiadó életében a Népszabadság beszántása előtti időszakban jelent meg közvetlenebbül. Üzleti kapcsolatai Pecinával még szorosabbra fűződtek a lap "felfüggesztése" után, mivel a kiadótól távozó Rónai Balázs vezérigazgató után neki kellett volna tárgyalnia a lap jövőjéről Murányi András főszerkesztővel. Később a kiadót Mészáros Lőrinc cége vásárolta meg, mint az ismert.

Kálmán Erikát most a Russmedia önálló aláírási jogkörű ügyvezetőjének neveztek ki. Sőt, az azt megvásároló MDM-nél is ügyvezetői státuszba került.

A Russmedia felügyelőbizottságába további két osztrák üzletembert – név szerint Christian Fischert és Christian Neuherzet – neveztek ki. Nekik is az az ügyvédi iroda a kézbesítési megbízottjuk, amely a Mészáros Lőrinc kezébe került Mediaworksnek is dolgozik, valamint Pecina ügyeiben is el szokott járni.

Mindeközben a Russmedia számlát nyitott annál az MKB Banknál, amely kormányközeli vállalkozók nagybeszerzéseihez nyújt előszeretettel hitelt, így került tűzközelbe az Origo és a TV2. Az MKB hitelezte az MDM-et is, amikor a vállalat felvásárolta a Russmediát. Az MKB 49 százalékos tulajdonosa pedig nyár eleje óta Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos Konzum Befektetési Alap nevű érdekeltsége.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dercsényi Dávid Itthon

Évtizedekre beágyazza magát a Fidesz-kormány médiagépezete

Egyre dagad a kormányközeli média, a független média pedig az agónia szélén tántorog - a kormányközeli médiakonglomerátum hosszú távra rendezkedik be, évtizedekig fenntartható rendszer épül ki a szemünk előtt. Az egyre szürkébb médiasokszínűségért túl egyszerű lenne a kormányt vagy a társadalom közönyét bírálni - súlyos elmaradások vannak a rendszerváltás óta. De a lényeg ugyanaz: a kritikus tömeg már egy ideje leginkább a megbízható információkat olvassa és hiszi el. Egy médiaelemzővel beszéltünk.

hvg.hu Itthon

Így teríti az Orbán-pr-t az új, kormányközeli Mediaworks

Szép új világ: így jut el az ország minden szegletébe, amit Orbán Viktor jónak látott megosztani a nyilvánossággal. A miniszterelnök a Mediaworksöt választotta, hogy bejelentse, telefonon beszélt Trumppal. A Világgazdaság nyomokban sem belemenős interjúját a kormányközeli kiadó összes vidéki hírportálján vezető anyagként klónozták, mégpedig azzal a címmel, hogy "Megéri Magyarországon dolgozni".