szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két őrizetbe vett gyanúsított előzetes letartóztatását rendelte el a Budai Központi Kerületi Bíróság, ám ők nem a Mall.hu-t üzemeltető cég alkalmazottai - tájékoztatta a hvg.hu-t az Internet Mall Hungary Kft. jogi képviselője.

A Mall.hu-t üzemeltető céggel kapcsolatban – ahogy korábban megírtuk – különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények gyanúja miatt indult büntetőeljárás.

A gyanúsítottakkal kapcsolatban az ügyészség álláspontja az, hogy szabadlábon hagyásuk esetén megnehezítenék, illetve meghiúsítanák a bizonyítási eljárást, valamint esetükben fennáll a bűnismétlés veszélye is.

Így látja az ügyet a Mall.hu üzemeltetőjének jogi képviselője

Tóth M. Gábor ügyvéd a hvg.hu-nak hangsúlyozta, hogy nem a Mall.hu-t üzemeltető cég ellen indult büntetőeljárás.

Mint közölte, az Internet Mall Hungary Kft. semmit nem tudott a nyomozó hatóság azon feltételezéséről, hogy a gyanúsítottakhoz köthető beszállítók az értékesített árukat egy cégláncolaton keresztül úgy szerezték be, hogy az unió területéről származó, és belföldön értékesített áruk után az általános forgalmi adót nem vallották be, illetve nem fizették be. A társaságot az eljárásban nem szembesítették egyetlen olyan adattal sem, mely ezt az állítást cáfolná. A feltételezett bűncselekmény elkövetése során az Internet Mall Hungary Kft. sem termékhez, sem pénzhez nem jutott.

A ma letartóztatott két személy a társasághoz semmilyen formában nem köthető, ők a múlt heti, több tíz céget érintő razzia során kerültek a hatóság látókörébe - közölte a jogi képviselő. Az ügyben tudomásuk szerint egyetlen olyan gyanúsított van, aki a Mall.hu-t üzemeltető cég munkavállalója, de ő a nyomozás jelenlegi szakaszában rendelkezésre álló jegyzőkönyvek tanúsága szerint az elkövetési érték elenyésző részével terhelt és szemben a cikkben megjelent állításokkal, szabadlábon védekezik. Ez a tény önmagában igazolja - közölte Tóth M. Gábor -, hogy a hatóság álláspontja szerint nem reális az a veszély, hogy cég munkatársa a bizonyítási eljárás eredményét veszélyeztetné.  

Az Internet Mall Hungary Kft. – a nagy nemzetközi könyvvizsgáló cégek által auditáltan – jogszerűen és transzparensen működő piaci szereplő, aki sokkal inkább áldozata, mint haszonélvezője az esetlegesen megvalósított bűncselekménynek - fogalmazott Tóth M. Gábor, hozzátéve, hogy a cég a múlt heti házkutatások és lefoglalások miatt az ügyészségen panaszt terjesztett elő. Az ügyészség a panasz érdemi elbírálását megelőzően – bizonyos feltételek teljesülése esetére – engedélyezte a cég kereskedelmi tevékenységének normál ügymenet szerinti folytatását, mely alapvető fontosságú volt a gazdasági szempontból meghatározó év végi vásárlások szempontjából. 

A gyanúsítottak védői szerint a nyomozás több mint egy éve folyamatban van, a november 14-i akció során több száz nyomozó dolgozott, hatalmas mennyiségű iratanyagot foglaltak le, ezért a továbbiakban a gyanúsítottaknak már nincsen reális lehetősége arra, hogy a nyomozást bármilyen módon meghiúsítsák, és ezt korábban sem próbálták meg.

Az ügyészi indítványban szereplő cégek az ügyben nem érintett gazdasági társaságoknak is szállítottak, a gyanúsítottak nem bűncselekmények elkövetéséből éltek. A védők az ügyészi indítvány elutasítására, illetve enyhébb kényszerintézkedés elrendelésére tettek indítványt.

A bíróság megalapozottnak találta az ügyészi indítványt.

A gyanú szerint a webáruház mögött álló cég az ott értékesített árukat egy cégláncolaton keresztül úgy szerezte be, hogy az unió területéről származó, és belföldön értékesített áruk után az általános forgalmi adót nem vallották be, illetve nem fizették be.

A gyanúsítottak a cégláncolat működtetésében és irányításában vezető szerepet játszottak. Ezt a nyomozás jelenlegi szakaszában kivonatos jelentések, házkutatásról és lefoglalásról készült jegyzőkönyvek, valamint egyéb okirati bizonyítékok támasztják alá. A nyomozó hatóság november 14-én nagyszabású akciót kezdett az ügyben érintett cégeknél – a nyomozás még folyamatban van.

A bíróság álláspontja szerint az ügy jelenlegi szakaszában a gyanúsítottak szabadlábon hagyásuk esetén elsősorban a tanúk befolyásolásával, illetve az ügyben érintett személyekkel egyeztetve a bizonyítási eljárást veszélyeztetnék. Ez attól függetlenül megállapítható, hogy a nyomozás már 2016 szeptembere óta folyik, ugyanis az eljárás meghiúsításának a veszélye nyilvánvalóan csak akkor állhat fenn, amikor a gyanúsított már tudomást szerez arról, hogy vele szemben büntetőeljárás indult.

A gyanúsítottak korábban olyan cégeknél voltak bejelentve, amelyek a büntetőeljárásban érintettek, és feltehetőleg bűncselekmény elkövetéséhez használták őket, így a nyomozás jelenlegi adatai szerint nem volt legális jövedelmük, hanem elsősorban bűncselekményből szerzett haszonból éltek. Az egyikük büntetett előéletű, és a jelen eljárás tárgyát képező bűncselekményeket felfüggesztett börtönbüntetés és pártfogó felügyelet, valamint további két büntetőeljárás hatálya alatt követte el.

Mindezek miatt a bíróság álláspontja szerint tartani lehet attól, hogy a gyanúsítottak szabadlábon hagyásuk esetén újabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekményt követnének el.

A végzés nem jogerős.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bűnszervezet miatt hajtott végre országos akciót a NAV és az NNI

Országos akciót hajtottak végre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyi nyomozói a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) Vagyonvisszaszerzési Hivatalával együttműködve, hogy felszámoljanak egy webáruház alá szervezett, cégláncolatokat működtető bűnszervezetet, amely 4,5 milliárd forint adót igényelt vissza jogtalanul. Az akció során, melyben több százan vettek részt, mintegy 1,5 milliárd forint értékű vagyont foglaltak le és zároltak. A Mall.hu internetes áruház, amelynek telephelyét szintén ellenőrizték, közölte: valótlan az az állítás, hogy büntetőügyben érintettek.