szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A zrt. megszűnik tőzsdei szolgáltató lenni, az anyacég marad.

Az FHB Kereskedelmi Bank (FHB Bank) Zrt. december 29-i hatállyal kezdeményezi befektetési szolgáltatási tevékenységi engedélyeinek visszaadását és BÉT tőzsdetagságának megszüntetését is – tette közzé az FHB Jelzálogbank a BÉT honlapján.

Az FHB Bank a közlemény szerint december 18-án a Takarékbankra ruházza át befektetési szolgáltatási szerződéseiből eredő kötelezettségeinek állományát, és azt követően a Takarékbank ügynökeként jár el. Az FHB csoport a takarékszövetkezeti integráció tagja, a Takarékbank pedig az integráció központi bankja.

Az FHB Földhitel- és Jelzálogbank néven, szakosodott pénzintézetként indult 1997-ben. Privatizációja 2003-ban kezdődött, ekkor jelentek meg részvényei a Budapesti Értéktőzsdén. Kereskedelmi banki jelenlétét 2006-ban kezdte erősíteni, egy évvel később pedig beszállt az OTP korábbi alvezére, Spéder Zoltán is. A bankban – az A64 Vagyonkezelő vállalata révén – 2008-ban lépte át az 5 százalékos befolyásoló részesedést, ami később 24 százalék közelébe jutott. Ezzel párhuzamosan vált az FHB legnagyobb tulajdonosává a Magyarországon az akkortájt épp a Borsodchemet konszolidáló VCP Holding is, amely a később a Népszabadság bezárásáról elhíresült Heinrich Pecina osztrák üzletember nevéhez köthető.

Spéder Zoltán a takarékok bevonásával igyekezett erősíteni a bank szerepét az elmúlt években, 2015-ben azonban elvesztette a kormány támogatását, és 2016 őszén részvényei eladására kényszerült. Nem sokkal később Pecina is kiszállt a bankból, az üzletemberek helyét a takarékok vették át.

Spéder távozásáról ebben a cikkben írtunk bővebben.

A bank rendre veszteségesen működött, emiatt 2009-ben az IMF, az EU és a Világbank által nyújtott mentőhitelből 30 milliárd forintos tőkeinjekcióban is részesült, ám ez sem volt elég ahhoz, hogy stabilan nyereségessé váljon a jelzáloghitelezésben erős pénzintézet. 2015 végén a Magyar Nemzeti Bank már azt is felvetette, hogy kiszorulhat a tőzsdéről, mivel nem teljesíti az ahhoz elvárt követelményeket, ám akkor jelentős tőkebevonással ezt el tudta kerülni a bank.

A tőzsdéről a mostani döntés után sem vonul ki a bank, a kivezetés lekerült a napirendről, miután a Takarékbank és a vele összehangoltan eljáró takarékszövetkezetek nem szereztek 90 százalékot meghaladó tulajdonrészt az FHB Jelzálogbank Nyrt-ben – jegyezte meg a Portfolio.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!