szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szigorodnak a vélelmezett áramlopás esetére vonatkozó eljárási szabályok, a február 19-étől érvényes Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) rendelete a fogyasztót is védi – mondta Baranovszky György, a Budapesti Békéltető Testület (BTT) elnöke.

A rendelet részletesen leírja a szolgáltató és a fogyasztó teendőit vélelmezett áramlopás esetére, az egyik fontos változás, hogy a szolgáltatónak tájékoztatást kell adnia a fogyasztónak a mérőóra vizsgálatáról, és abban részleteznie kell az eljárás lényegét, a jogokat.  A mérőóra vizsgálatát helyszíni eljárásban kell lefolytatni, ezt kötelező dokumentálni, az erről készített jegyzőkönyvben a fogyasztó megjegyzést tehet – ismertette Baranovszky György.
   
A Budapesti Békéltető Testület elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a fogyasztónak együttműködési kötelezettsége van, a helyszíni mérőóra vizsgálatkor felvett jegyzőkönyvben pedig mindenképpen jelezzék észrevételeiket, az eljárásnál célszerű a tulajdonosnak jelen lennie. Kötbért vagy bírságot abban az esetben szabhat ki a szolgáltató, ha bizonyítani tudja, hogy a mérőóra a beszereléskor nem volt hibás, sérülésmentesen adták át a fogyasztónak – mutatott rá Baranovszky György.
 
A rendelet fontos határidőket ír elő a szabálytalan áramvételezés megállapítására, lehetővé teszi igazságügyi szakértő igénybe vételét a fogyasztó számára is. Szabálytalan áramvételezés esetén a kötbér, bírság kiszámítására is tartalmaz előírást a rendelet, például ismétlődés esetén nagyobb pénzbüntetés szabható ki – ismertette a Budapesti Békéltető Testület elnöke. Kott Andrea, a Budapesti Békéltető Testület közüzemi munkacsoportjának vezetője elmondta, hogy a közüzemi szolgáltatással kapcsolatos esetek száma a békéltető testülethez érkező ügyek 20 százaléka alatt van, ugyanakkor a fogyasztókat érintő hatása jelentős.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!