szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fosun kínai vállalatbirodalom hivatalos közleményben jelentette be: többségi tulajdonos lett a Lanvin-nél, a történelmi múltú francia divatháznál. A céget 1889-ben, tehát az Eiffel torony építésének évében alapította Jeanne Lanvin asszony.

A divatház azóta is működik, igaz olykor botladozva. A nyolcvanas, kilencvenes években sok volt a gond, de 2007-ben újra rentábilis lett a cég, amely nőknek, férfiaknak, gyerekeknek egyaránt kínál ruhákat, cipőket és bőrdíszműves termékeket is. Aztán újra jött egy nehéz évtized és a 2016 decemberi hivatalos adatok szerint a Lanvin 20 millió eurós veszteséget halmozott fel. Na, erre figyelt fel a Fosun.

Egyébként a Lanvin eddigi többségi tulajdonosai sem franciák: az egyik egy tajvani üzletasszony, a másik egy német befektető. Eddig ők birtokolták a részvények 75 százalékát. De mostantól kisebbségbe szorultak. A Fosun közleménye, amelyet a romandie.com svájci hírportál idéz, nem tér ki arra, pontosan mekkora lett a kínai felvásárló tulajdoni hányada.

A Fosun nem ismeretlen Franciaországban. 2015-ben „szőröstül-bőröstül”, tehát 100 százalékban megvette az egyik „legfranciább” turisztikai céget, az üdülőfalukat üzemeltető Club Med-et. Azóta már Kínában is működik a francia modell, a természetes környezetbe illeszkedő, pihenni vágyó vendégeknek létrehozott települések virágoznak. Igaz, akkoriban többen stratégiai fenyegetésről beszéltek.

Edouard Philippe mostani kormányfő is megszólalt a Lanvin-ben szerzett kínai részesedés kapcsán. Azt mondta: a kormány ügyel a stratégiai vállalatokra, miközben kerüli a protekcionizmust. Hogy ez a gyakorlatban mit jelent, arra persze nem térti ki. Az 1992-ben Sanghajban alapított Fosun konglomerátum a banki szektortól a gyógyszeriparon át a turizmusig minden jövedelmező ágazatban nyomul. 2013 és 17 között 11 milliárd dollár értékben vásároltak fel külföldi cégeket, vagy szereztek bennük jelentős tulajdoni hányadot. Jelenleg már benne vannak a híres Cirque de Soleil kanadai szórakoztató ipari cégben és a brit Thomas Cook utazási irodában is.

A francia sajtó szerint intenzíven érdeklődnek a Grand Pharma indiai gyógyszeripari cég, a Fabergé, híres francia ékszerészeti ház, továbbá a sípályák üzemeltetésben világelsőnek számító francia vállalat, a „La Compagnie des Alpes” iránt. A Fosun elnöke, Guo Guangchang a Forbes listája szerint Kína 16-ik leggazdagabb embere, 9 milliárd dolláros vagyonnal. Jelenleg nagyon jól „be van kötve” politikailag is. Igaz, 2015-ben volt egy rejtélyes eltűnése, amikor sokan azt hitték, vége a szárnyalásnak. De valahogy megúszta az ellene akkor indított eljárást. A hivatalos magyarázat szerint „hasznos segítséget nyújtott a pénzügyi visszaélések után nyomozó hatóságoknak”. Hogy ez mit jelent, az egyelőre rejtély, de a Fosun elnöke ma újra hatalma csúcsán van és hívei a kínai Warren Buffett-nek tekintik.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!