szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Apple profitja nem csak fejlesztőinek zsenialitásán múlhat, hanem olykor a gyártást végző beszállító cégek „kreatív” munkaerő-alkalmazásán is.

A Le Figaro a londoni Financial Times-ra hivatkozva számol be a legújabb lebukásról. Az ügyet a hongkongi bázisú Sacom nevű civil szervezet derítette fel. A munkaügyi visszaélés helyszíne Kína egyik metropolisza, Csungking (Chongqing), ahol a Quanta Computer nevű cég az Apple Watch készülékeket szereli össze. Ez a cég egyike az Apple világszerte működő 750 partner vállalatának. A Quanta Computer helyi gimnazisták tucatjait fogadta néhány hetes szakmai gyakorlatra. Az elvben deklarált cél az volt, hogy a diákok gyakorlati tapasztalatokkal is gazdagítsák a tanórákon korábban megszerzett tudást. De a gyakorlati tapasztalat megszerzéséből de facto rabszolgamunka lett.

A 120 gyakornokból harmincan merték elmondani a Sacom munkajogi civil szervezet vizsgálódó munkatársainak, hogy éjszakai műszakra kényszerítették őket. Aki visszautasította az éjjeli melót, azt a tanárok azzal riogatták, hogy a képzési időszak végén nem kapják meg a bizonyítványt. Az Apple a nagy cégekre jellemző közleményben reagált a leleplezésre. Közölték, hogy náluk zéró tolerancia van, vagyis semmilyen munkajogi szabály megsértését nem tűrik el. De azért hozzátették, hogy vizsgálat indul a Quantra Computer csungkingi üzemében. De nem ez az első eset.

Tavaly egy másik nagy Apple beszállító, a Foxconn közép-kínai üzemében több száz gyakornok diákot napi 11 órás munkára kényszerítettek. Őket az iPhone X összeszerelésén dolgoztatták. Az Apple akkor úgy reagált, hogy az érintett gyakornokok önként vállalták a pluszmunkát. Közben még különösebb sajtóvisszhang nélkül 44 munkajogi szabálysértést tapasztaltak az Apple-nél, ez 50 százalékos emelkedés a megelőző évhez képest. A FT szerint ezek a visszaélések azzal magyarázhatók, hogy már Kínában is nő a munkabér, ezért a nagy multik a diák gyakornokokat de facto bérrabszolgaként használják, legalábbis arra pár hétre, amíg az üzemben töltik szakmai gyakorlatukat. (via Le Figaro)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!