Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az Apple profitja nem csak fejlesztőinek zsenialitásán múlhat, hanem olykor a gyártást végző beszállító cégek „kreatív” munkaerő-alkalmazásán is.
A Le Figaro a londoni Financial Times-ra hivatkozva számol be a legújabb lebukásról. Az ügyet a hongkongi bázisú Sacom nevű civil szervezet derítette fel. A munkaügyi visszaélés helyszíne Kína egyik metropolisza, Csungking (Chongqing), ahol a Quanta Computer nevű cég az Apple Watch készülékeket szereli össze. Ez a cég egyike az Apple világszerte működő 750 partner vállalatának. A Quanta Computer helyi gimnazisták tucatjait fogadta néhány hetes szakmai gyakorlatra. Az elvben deklarált cél az volt, hogy a diákok gyakorlati tapasztalatokkal is gazdagítsák a tanórákon korábban megszerzett tudást. De a gyakorlati tapasztalat megszerzéséből de facto rabszolgamunka lett.
A 120 gyakornokból harmincan merték elmondani a Sacom munkajogi civil szervezet vizsgálódó munkatársainak, hogy éjszakai műszakra kényszerítették őket. Aki visszautasította az éjjeli melót, azt a tanárok azzal riogatták, hogy a képzési időszak végén nem kapják meg a bizonyítványt. Az Apple a nagy cégekre jellemző közleményben reagált a leleplezésre. Közölték, hogy náluk zéró tolerancia van, vagyis semmilyen munkajogi szabály megsértését nem tűrik el. De azért hozzátették, hogy vizsgálat indul a Quantra Computer csungkingi üzemében. De nem ez az első eset.
Tavaly egy másik nagy Apple beszállító, a Foxconn közép-kínai üzemében több száz gyakornok diákot napi 11 órás munkára kényszerítettek. Őket az iPhone X összeszerelésén dolgoztatták. Az Apple akkor úgy reagált, hogy az érintett gyakornokok önként vállalták a pluszmunkát. Közben még különösebb sajtóvisszhang nélkül 44 munkajogi szabálysértést tapasztaltak az Apple-nél, ez 50 százalékos emelkedés a megelőző évhez képest. A FT szerint ezek a visszaélések azzal magyarázhatók, hogy már Kínában is nő a munkabér, ezért a nagy multik a diák gyakornokokat de facto bérrabszolgaként használják, legalábbis arra pár hétre, amíg az üzemben töltik szakmai gyakorlatukat. (via Le Figaro)
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A kormány indokként az állam nemzetközi célkitűzéseinek megvalósítására és a gazdasági kapcsolatok alakulására hivatkozik.
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Megtudtuk: az átláthatóságinak mondott törvény vitáját a frakciónak le kell folytatnia.
Az egész késő esti talkshow-formátum került végveszélybe.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.
Még a magyar kormányfő illiberális politikája sem riasztja el őket.