szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megkapták az intézménytől a fizetésüket, közben saját vállalkozásukkal számláztak le olyan hatósági kirendeléseket, amelyeket főmunkaidőben kellett volna elvégezniük.

A magas szintű patológiai, pszichiátriai és jogi képzettséggel rendelkező igazságügyi szakértőknek orvosi szakkérdésekben véleményt kell adniuk bírósági perekben, rendőrségi nyomozásokban, ezért cserébe az államtól kapnak díjazást.

Júliusban derült ki, hogy a debreceni egyetemi intézményben legalább egy évtizede az orvosszakértők magánvállalkozóként, illetve gazdasági társaságként nyújtják be díjjegyzéküket a hatóságoknak, miközben főállású egyetemi alkalmazottként dolgoznak – azaz vállalkozóként másodszor is pénzt kaptak ugyanazért a munkáért.

Az úgynevezett hatósági kirendeléses tevékenységek után a teljes összegnek az egyetem kasszájába kellett volna befolynia, ehelyett csak a pénz kisebbik részét, a laborok, vizsgálók, eszközök használatáért járó költségátalányt kapta meg az intézmény.

A vállalkozások bevétele bizonyos hónapokban a közalkalmazotti fizetés mellett a fejenkénti 400-500 ezer forintot is elérhette. A magánszámlákra terelt pénz végösszege a több száz milliós nagyságrendet is elérheti.

A Debreceni Egyetem vezetése a cikk megjelenése után egyetlen nap alatt lezárta az ügyet. A 24.hu birtokába került újabb dokumentumok szerint viszont nem csupán az veti fel a törvényesség kérdését, hogy ki kapta meg az állam által biztosított szakértői díjakat, hanem az is, hogy a debreceni szakértők milyen apparátust alakítottak ki az évek során arra, hogy meggyőzzék a hatóságokat. Az intézet munkatársainak nagy része ugyanis hamis vállalkozói pecsétet használt az eljárásokban. Bár a vállalkozások hivatalos pecsétjén kizárólag a cég székhelyét vagy telephelyét lehetne feltüntetni, hat-hét debreceni szakértő pecsétjén a Debreceni Egyetem címe szerepel.

Debrecenben az Igazságügyi Orvostani Intézet vezetője is tagja egy olyan betéti társaságnak, amely az elmúlt években rendszeresen számlázott a hatóságoknak. A portál szerint Herczeg László az intézet másik orvosszakértőjével, Gergely Péterrel együtt alapította a vállalkozást, és a mai napig nem lépett ki belőle. Herczeg a Magyar Igazságügyi Orvosok Társaságának elnöke, Gergely a főtitkára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Több százmillióval károsíthatták meg a Debreceni Egyetemet

Megkapták az intézménytől a fizetésüket, közben saját vállalkozásukkal számláztak le olyan hatósági kirendeléseket, amelyeket főmunkaidőben, közalkalmazottként kellett volna elvégezniük – állítja a 24.hu a Debreceni Egyetem Igazságügy Orvostani Intézetének igazságügyi szakértőiről.