szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Közép-európai szinten is jelentős cégcsoport alakulhat ki Balogh Levente vezetésével. Az ásványvízkirálynak sosem okozott gondot eladni valamit, és most még azzal sem kell bíbelődnie, hogy felépítsen egy márkát.

Fiatalkorában még a Budapesti Honvéd profi cselgáncsozójaként volt ismert a magyar ásványvízkirály, Balogh Levente, aki most a Karlovarské minerální vody cseh céggel együtt a PepsiCo üdítők és élelmiszerek forgalmazójaként regionális élelmiszer-birodalom élére került.

Balogh tizennyolcszor nyerte el a magyar bajnoki címet, ám sportolói karrierje lezárásakor sem az ismeretlenbe ugrott, amikor húszévesen, 1989-ben italokkal kezdett el foglalkozni. Első munkahelye az Olympos-TOP Kft. volt, ahol üzletkötőként és raktárosként is dolgozott édesapja, Balogh Sándor mellett, aki akkortájt főágazat-vezető volt a cégnél, korábban pedig ő volt az egyik megalkotója a Márka üdítőital-családnak.

Balogh Levente
MTI / Marjai János

A Kertészeti Egyetem főiskolai karán élelmiszer-tartósító technológusi végzettséget szerző fiú új cégébe is követte édesapját: az 1989-ben alapított Vitapress Kft.-nél 1990-ben kezdte meg karrierjét, az apja által gyártott termékeket adta el. A marketing fontosságára már ekkor ráérzett: ő találta ki azt, milyen kiszerelésben forgalmazzák az árut, a címkéket is ő tervezte – ez a munka később is fontos szerepet játszott a karrierjében.

Balogh Levente apja, Balogh Sándor nemcsak alapítója volt a gyümölcslé-előállítással és élelmiszer-kereskedelemmel foglalkozó társaságnak, de amikor a kilencvenes évek elején kinőtte a törökbálinti telephelyét, és ezért egy szentkirályi tsz-melléküzemág telepén terjeszkedett, ő táratta fel a később aranyat érő szentkirályi ásványvizes kutat is. Ezt akkor, 1993-ben jobbára a szörp és üdítő gyártásához szükséges víz biztosítására használtak fel.

A Szentkirályi Ásványvíz Kft. telephelyén szénsavmentes ásványvíz palackozása
MTI / Ujvári Sándor

Ekkor még túlzással sem lehetett aranybányának nevezni a helyet. Sőt, a céget sem, amelyben kereskedelmi és marketingigazgatói tisztségig jutott el Balogh Levente, mielőtt 2000 környékén felajánlotta volna édesapjának, hogy átveszi tőle a boltot.

Azt maga is igyekezik nyilatkozataiban tisztázni, hogy a masszívan veszteséges társaságot nem megörökölte, hanem megvásárolta. 250 millió forint adott érte, még ha ennek a nagyobb részét az édesapja által biztosított kölcsönből is állta, amelyet a későbbi forgalomból törlesztett.

A cég a mai napig működik, a gyümölcslé egyik speciális formáját, zsugorfóliába csomagolt gyerekpezsgőt gyárt és forgalmaz honlapja szerint a világ ötven országába. Éves árbevétele rendre meghaladja az egymilliárd forintot, bombasikernek mégsem lehet nevezni, hiszen a tavalyi évet is veszteséggel zárta.

Balogh Levente, a Szentkirályi-Kékkúti Ásványvíz Kft. elnöke beszél
MTI / Bús Csaba

Az aranyat érő díj

Az igazi bomba a Szentkirályi Kft. lett, amelyet 2003-ban alapított Balogh Levente, hogy a helyi kutakból kinyert vízből csomagolt ásványvizet értékesítsen. (Egyébként az ásványvíz értékesítése nem ekkor kezdődött, sőt a kétdecis palackok még a Lufthansa járatain is elérhetők voltak néhány évvel korábban.)

A piaci sikerhez a víz kiváló minőségén túl egy olyan marketingkampány kellett, amelyre a mai napig emlékeznek a fogyasztók: 2004-ben a termék elnyerte a világ legjobb ásványvizének járó „Aqua-Eauscar”-díjat.

Nagy István agrárminiszter (b) elindítja a termelést Balogh Levente, a Szentkirályi-Kékkúti Ásványvíz Kft. elnöke (b2) és Alessandro Pasquale, a Szentkirályi-Kékkúti Ásványvíz Kft. tulajdonosa és a KMV Csoport (Karlovarské Minerální Vody Group) vezérigazgatója jelenlétében a Szentkirályi-Kékkúti Ásványvíz Kft. új üzemcsarnokában a kapacitásbővítő beruházás avatása napján Szentkirályon 2018. szeptember 19-én.
MTI / Bús Csaba

Arra már kevesebben emlékeznek, hogy a díjat valójában nem a brand, hanem a cég egy terméke nyerte el, és az elismerés, illetve a kiállítás, amelyen azt kiosztják messze nem olyan jelentős a szakmában, mint ahogy azt a Szentkirályi igyekezett beállítani, mikor a palackokra azt írta a cég: terméke a „világbajnok”. Emiatt – és mert a társaság azt állította, a szentkirályi víz különleges tulajdonságokkal bír – a Gazdasági Versenyhivatal is megbüntette a céget.

Érdekes, hogy az eljárásban a hivatal még azt állapította meg, a díj elnyerése idején a társaság részesedése a hazai ásványvízpiacon mindössze 2,5-3 százalékos volt. Egy évvel később, a díj körüli hírverésnek is köszönhetően már piacvezető volt a társaság a szénsavmentes ásványvizek piacán: a mennyiség 16,5 százalékát tudhatta magáénak a 2005. első negyedéves eladási adatok alapján. Az ugrásszerű keresletnövekedést hatalmas fejlesztésekkel igyekezett kielégíteni a társaság. A keresletet pedig olyan, a magyar piacon nem gyakori reklámarcokkal generálták, mint Luís Figo portugál futballsztár.

Erre megvolt a fedezet, hiszen az alapítás évében még mindössze 16 milliós árbevétel a következő évre megtízszereződött, 2005-ben pedig már 4 milliárd forintot ért el a belföldi értékesítésből a Szentkirályi Kft. A kiugrást lassabb, de biztosabb növekedés követte, így 2015-re, amikor a cégcsoport beolvadt a Kékkúti Ásványvíz Zrt.-t is magába foglaló Central European Mineral Water Holdingba (CEMW), már tízmilliárdos bevételű céggé nőtte ki magát. 2017-ben pedig már csaknem 16 milliárd forintos bevételt szerzett az itthoni és a külpiacokon a holding, amelynek piaci részesedése Magyarországon 282 millió palack ásványvíz eladásával 38 százalékos volt.

A Szentkirályi-trükk: eltűnik, hogy megmaradjon

A körülményekhez képest elég jó megoldást választott a Szentkirályi tulajdonosa, amikor a cégét „becserélte" egy nemzetközi társaság kisebbségi részesedésére. A realitás az, hogy egy nagyon sikeres magyar márka előtt ma leginkább ez az út járható: a tulajdonos legalább részben nyeregben marad, így tagozódik be a nemzetközi cégfelvásárlások láncolatába.

A CEMW holding az olasz Pasquale család tulajdonában levő cseh Karlovarské Mineralní Vody csoport és Balogh Levente közös vállalata, amelyben a magyar üzletember "meghatározó kisebbségi tulajdonos" – tulajdonrészét nem árulja el. Ennél is fontosabb azonban, hogy ő lett a Szentkirályra bejegyzett holding elnöke, és ő felel a kreatív és a marketingfeladatokért is.

Ez lehetett a magyarázata annak is, hogy Balogh belement az üzletbe. Felismerte: egyedül tovább növekedni nem lesz képes egy olyan piacon, ahol a fogyasztás már messze nem növekszik olyan ütemben, mint korábban, viszont egy olyan fúzió részese lehetett, amelyben garantálni tudja, hogy nem tűnik el az általa felépített márka.

MTI / Bús Csaba

A Szentkirályi növekedésével együtt Balogh vagyona is szép lassan duzzadt: a 100 leggazdagabb magyart felsorakoztató kiadvány 2006-ban még 5 milliárdosra tette, 2017-ben 22,5 milliárdot ért el, 2018-ban pedig ezt is meghaladja négymilliárd forinttal.

Ehhez hozzájárult az a januárban bejelentett üzlet is, amelyet a Napi.hu kiadványa egyszerűen úgy jellemzett: a kis hal „lenyelte” a nagy halat. A PepsiCo ugyanis valódi multicég, amely leginkább magába szippant kisebb cégeket, itt pedig éppen az ellenkezője történt: egy regionális társaság olvasztja magába a világ egyik legismertebb üdítőgyártójának az érdekeltségeit. Balogh célja nem más, mint hogy két helyi vállalatból Közép-Európa legnagyobb üdítőital- és ásványvízgyártójává nője ki magát az olasz partnerrel alapított csoport.

Vízből mindenesetre nincs hiány Szentkirályon a terjeszkedéshez: a működő három kút éves hozama másfél milliárd liter.

Összejött a Szentkirályi nagy üzlete: Balogh Leventéé a magyar Pepsi

2500 fős cégcsoport jön létre Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!