Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Hermina hol azzal került a hírekbe, hogy hamis fotókkal reklámozta fejlesztéseit, hol az állítólag már fizető vevői alól húzta ki a lakásokat, de nyomozás folyik ellene egy szürreális állványlopási ügyben is.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Hermina Center Ingatlanforgalmazó Kft. ellen a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hivatal pénteken az MTI-vel. A közlemény szerint a hivatalhoz több piaci jelzés érkezett a társaságról, amelyek a vállalkozás feltételezhetően tisztességtelen kereskedelmi kommunikációs gyakorlatára utaltak.
A vállalkozás 2016 májusa óta azt a benyomást kelti mind a közösségi oldalán, mind a honlapján megjelenő szöveges és vizuális elemekkel, hogy azok az általa forgalmazott ingatlanokat, továbbá az ezekhez kapcsolódó szolgáltatásokat, építési-berendezési lehetőségeket mutatják be. A GVH rendelkezésére álló adatok alapján azonban valószínűsíthető, hogy a cég nem az általa forgalmazott ingatlanokról, hanem más épületekről készült fotókat, ábrákat, alaprajzokat használt fel.
A versenyhivatal szerint a Hermina Center Kft. nem a szakmai gondosság követelményének megfelelően járt el, amikor törölte a közösségi oldalán megjelenő, a szolgáltatására, kereskedelmi kommunikációira nézve negatív véleményeket, és kizárólag a dicsérő bejegyzéseket jelenítette meg.
A GVH továbbá vizsgálja azt is, hogy a cég által forgalmazott, passzívházként népszerűsített ingatlanok valóban passzívházak-e, mert valószínűsítheti, hogy az ingatlanok nem felelnek meg a passzívházzal szemben meghatározott követelményeknek, így azok ilyen minőségét a vállalkozás nem tudja megfelelően alátámasztani.
A netes képmegosztókról leszedett fotók már régóta vicc tárgyát képezik a közösségi médiában, és a céggel kapcsolatban szerkesztőségünkbe is több bejelentés érkezett. Tavasszal számoltunk be róla, hogy egy zuglói fejlesztésüknél több vevő is úgy járt, hogy kifizették a teljes vagy részleges vételárat, amikor levelet kaptak a kivitelezőtől, hogy megszűnt a szerződésük. A társaság a nyersanyag- és munkaerőhiányra hivatkozott, miközben a ház továbbra is épült. A károsultak ügyvédje szerint arról lehet szó, hogy a kivitelező drágábban akarta már eladni a lakásokat, mint amennyiért 2-3 éve leszerződött.
Októberben pedig azzal került a hírekbe a Hermina, hogy egy cég bérbe adta a 300 millió forintot érő állványzatát a Hermina Happy Land 5-6. ütemében épülő házaknál a XIV. kerületben, a Hermina azonban közölte velük, hogy ennek töredékéért megvette azt egy szóbeli megállapodás alapján – és nem hajlandó visszaadni. A Hermina Center Kft. március végére több mint 23 millió forinttal tartozott a cégnek, áprilisban pedig már egyáltalán nem akart fizetni. A vállalkozó feljelentést tett a zuglói rendőrkapitányságon, de a hatóságok végül elutasították a nyomozás megkezdését, az indoklás szerint azért, mert a vita polgári peres kérdés, ugyanis nem igazolható a sikkasztás ténye.
A BRFK szerint azonban közel sem ilyen egyszerű a helyzet, ezért ők nem sokkal később megindították a nyomozást. A rendőrség végül csak október elején foglalta le az állványzatot, addig a Hermina Center Kft. használta azt. A rendőrség ismeretlen tettes ellen nyomoz, a Hermina továbbra is azt állítja, ők megvették az állványzatot 92 millió forintért, és egykori bérbeadó még tartozik is, ezért ők is eljárást kezdeményeztek.
A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti azt, hogy a vállalkozás a feltételezett jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. Az eljárás lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható – olvasható a GVH közleményében.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Bozó Szabolcsot a bátyja beszélte rá, hogy tegye fel a képeit az Instagramra – és megtörtént a csoda. A 33 éves amatőr alkotó ma befutott művész, olyanok veszik a képeit, akiket korábban, csaposként, legfeljebb kiszolgálhatott volna.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.
Több résztvevő is arról beszélt, egyesíteniük kell erejüket a rendszerváltáshoz.