szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pintér Sándor hét éven át vezette a biztonsági céget, amely most az MTVA székházát őrzi, majd eladta azt Simicska Lajos egykori helyettesének. A Civil Biztonsági Szolgálat 2010 óta a vagyonvédelmi piac nagyágyúja.

A fegyveres őrség mellett Pintér Sándor egykori cége is őrzi az MTVA székházát – vette észre az mfor.hu a hétfő reggeli balhéról feltöltött facebookos videókban. Más kérdés, hogy a portál nem talált sem az állami média honlapján, sem a közbeszerzések között egyetlen olyan szerződést sem, amelyet ezzel a céggel, a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-vel kötöttek volna.

A vállalat már eddig is sikeres szereplője volt az állami közbeszerzéseknek: a Bisnode információi szerint az elmúlt egy évben 1 milliárd forintnál is nagyobb értékben nyert közbeszerzéseken, igaz, legtöbbször konzorcium tagjaként indul a pályázatokon. Az MVM-től, a Szerencsejáték Zrt.-től, a Terror Háza Múzeumtól és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől is kapott megbízásokat. A hvg.hu-nak már 2011-ben arról panaszkodtak más vagyonvédelmi cégek vezetőit, hogy esélyük sincs, ha egy pályázaton a CBSZ ellen indulnak, de a Vagyonvédelmi Kamara elnöke szerint ez csak a vesztesek irigykedése volt.

A CBSZ árbevétele általában 12 milliárd forint körül alakul évente, így 2013-2015-ben másfél, azóta kicsit több, mint évi egymilliárd forint profitot termelt. A dolgozói létszáma sokáig 180 körül ingadozott, idén azonban nagy bővítésbe fogtak, már 263 alkalmazott van.

Az őrző-védő vállalatot még 2001-ben alapították, amikor Pintér Sándor az első Orbán-kormány belügyminisztere volt. Pintér neve többször is felbukkan a cégiratokban, de arra nagyon odafigyel, hogy hivatalosan szerepet csakis akkor vállaljon a cégben, amikor a Fidesz ellenzékben van. 2003 és 2010 között előbb közvetlen irányító részvényesként, majd többségi befolyású, végül újra közvetlen irányító részvényesként vezette a vállalatot, emellett 2003-2004-ben tíz hónapig vezérigazgató volt, utána 2009-ig vezető tisztségviselőként dolgozott. 2008 októberétől 2010 márciusáig igazgatósági tag volt.

Pintér Sándor
Túry Gergely

Pintér két héttel a Fidesz győzelmét hozó 2010-es választás előtt szállt ki a cégből, onnantól kezdve a két hónappal korábban, 2010 januárjában alapított Prostasia Zrt. a vállalat egyetlen tulajdonosa. Hiába volt újonnan alapított cég a vevő, Pintér jól tudhatta, kinek adja el a vállalatát: amikor a Prostasia megalakult, a tulajdonosaként a Civil Biztonsági Szolgálat egyik igazgatósági tagját, Kántor Tibort jelölték meg, a székhely pedig az ő lakcíme lett. Kántor egyébként korábban az APEH-ban dolgozott, amikor Simicska Lajos volt az adóhivatal elnöke, ő a helyettese volt.

A Prostasia 2015 és 2017 között minden évben 0 forint árbevételt szerzett, dolgozói létszáma 2015-ben még 1 ember volt, azóta 0 fő. Azért a Civil Zrt. így sem áll túl távol a belügyminisztertől: az igazgatója idén tavasz óta Tasnádi László, aki 2016-ig Pintér rendészeti államtitkára volt.

A belügyminisztert a hétfői botrány után megkérdezték arról, hogy ő ad-e utasításokat a biztonsági őröknek, akik kihajították az ellenzéki képviselőket az állami tévéből, de Pintér nem adott egyenes választ. Ráadásul itt két különböző szerepkörről van szó: a fegyveres őrök valószínűleg a Belügyminisztérium utasításait követik, az ugyanott dolgozó magáncégek helyzete azonban más.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!