szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Korábban elviselhetetlen bűzre panaszkodtak az ott élők, most az Átlátszó szerint kénhidrogén és nitrogén-monoxid egészségügyi határértéket meghaladó koncentrációját és foszfor-hidrogént (foszfint) mutattak ki a gázszivárgásokban.

A történet pár napja indult, amikor a hvg.hu is megírta, hogy kén- és foszfortartalmú gáz terjeng Mészáros Lőrinc erőművének telephelyéről Visontán, emiatt pedig a tűzoltók is kivonultak a helyszínre. A katasztrófavédelem akkor azt közölte, hogy bár a felszabaduló gáz erőteljes szagú, de a lakosságot nem veszélyezteti.

Pár nap múlva tovább eszkalálódott a helyzet, hiszen a 444.hu arról írt, hogy az egyre inkább elviselhetetlen bűz miatt a környező települések iskoláit, óvodáit is értesítették, hogy ne szellőztessenek, és a gyerekeiket úgy kísérjék haza, hogy szájukat, orrukat védik a levegőtől. A cikk szerint pénteken sokan mentek haza Visontán a munkahelyükről légúti rosszullétre, hasmenésre, fejfájásra, hányingerre panaszkodva.

A Heves megyei katasztrófavédelem erre újabb közleménnyel reagált, miszerint két mobil laborral folyamatosan jelen vannak a Mátrai Erőmű visontai telephelyén és annak környezetében, illetve arról is írtak, hogy a bűz csökkentése érdekében az üzem leállította a vízleeresztést.

Ma pedig az Átlátszó közölte, hogy információk szerint kénhidrogén és nitrogén-monoxid egészségügyi határértéket meghaladó koncentrációját, és foszfor-hidrogént (foszfint) mutattak ki a Mátrai Erőműben az elmúlt napokban történt gázszivárgásokban. A lap birtokába került belső közlemény szerint a szennyezés forrása az Őzse-völgyi víztározóból érkező technológiai víz, amely az erőmű melletti víztározóból az erőmű területén lévő pótvízmedencébe, majd onnan egy szivattyúházon keresztül a füstgáz-kéntelenítő berendezésbe kerül.

A lap szerint a gondot az okozhatja, hogy idén február óta ide engedi elvileg tisztított szennyvizét és csapadékvizét Mészáros Lőrinc az erőmű mellé épített hatalmas búzafeldolgozója és keményítőgyára, a Viresol Kft. is. Márpedig a lapnak helyi forrásaik úgy nyilatkoztak, hogy a keletkező gázok nagy mennyiségű szerves anyag anaerob bomlására utalnak, ilyesmi pedig állításuk szerint csak a Viresoltól kerülhetett a víztározóba.

A lap mindkét céget megkereste, ám választ nem kapott. A Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól közérdekű adatigénylésben kérték a Mátrai Erőműben vizsgált gázszennyeződésről készült mérési jegyzőkönyveket, válaszukat még várják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Muck Tibor hvg360

A Mészáros-univerzum a HVG Top 500 listáját is átírta

A HVG Top 500-ban szereplő nagyvállalatok a magyar gazdaság legfontosabb szereplői. Ahogy a nagy egészben, úgy ebben az elit körben is külön csoportot képeznek az állami és – a magyar közgazdaság-tudomány specialitásaként – a "kormányfőközeli" cégek.