Tetszett a cikk?

Zajlik a Citadella felújításának előkészítése, az épület harmada kiállítótér lesz, a kert felét leburkolják.

A Várkapitányság Zrt. kiírta a közbeszerzést a Gellért-hegyi Citadella felújítására, a projektre 20 milliárd forintot szánnak – derül ki az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetményből. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter június elején jelentette be, hogy a Citadellából múzeum lesz, a projektet pedig a Budai Várban zajló fejlesztésekért felelős állami cégre, a Várkapitányságra bízták.

A Várkapitányság másnap közleményt adott ki, amely szerint „a magyarság szabadságküzdelmeire emlékező, hiánypótló múzeumot és Budapest egyik legszebb közparkját alakítják ki a Gellért-hegy tetején álló Citadella erőd és közvetlen környezetének rehabilitációja során”. A fejlesztések 2022-ig tartó első üteme az erőd épületére és a környezet rendezésére koncentrál. A cél, hogy ez a hosszú évtizedekig méltatlanul mellőzött, gazdátlan és elhanyagolt történelmi erőd sokakat vonzó, élményeket nyújtó találkozási ponttá váljon – írták. Az állapotfelmérési, régészeti és tervezési munkák után elkezdődik a Citadella belső udvarának felújítása és a külső falak rekonstrukciója. A terület megújításának második ütemében, 2023-ig valósul meg a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató állandó kiállítás – tették hozzá.

A közbeszerzési kiírás szerint a Várkapitányság a kiviteli terveket szakaszoltan fogja a majdani vállalkozó rendelkezésére bocsátani. Három darab eseti szerződést kötnek majd a bontási, a kültéri, illetve az épület felújítási munkákra, azzal, hogy a bontási munkálatokat adott esetben egyben rendelik meg a kültéri munkálatokkal.

A kiírás nem részletezi pontosan, mi is épül majd a Citadellán. Annyi kiderül, hogy a 4,3 ezer négyzetméteres épületből 1,5 ezer négyzetmétert foglal majd el a kiállítótér. A kert alapterületéből 13,7 ezer négyzetméter burkolt lesz, 13,4 ezer négyzetméter zöldfelület, illetve épül egy 200 négyzetméteres medence (vízgépészettel). A kivitelezési munkálatok részeként nyertes ajánlattevőnek:

  • személyi felvonókat kell kialakítania, illetve olyan környezetet kell kialakítania, amely teljeskörűen akadálymentes
  • farestaurálási, fémrestaurálási, kőrestaurálási, festőrestaurálási munkák kivitelezését is el kell majd látnia,
  • legalább 20 méter magas nemzeti lobogót kell majd kihelyeznie.

Szakmai ellenőrzés nélkül építhetik át a gellérthegyi Citadella környékét

Rövidül az ügyintézési határidő is.

Elvileg a megújult Citadellához turistabuszokat nem engednek majd föl, legalábbis, ha tényleg lezárul a Gellért-hegyi sikló évek óta húzódó előkészítése, ahogy a Sikló-Beruházó Kft. ígérte. A kocsik az első száz méteren a föld alatt haladnak majd, utána hídszerkezeten mennek tovább a Citadelláig. A Gellért-hegyi felvonó bejárata a Tabán területén, a Hegyalja út alatt kialakított aluljáróból fog nyílni. A sikló az Orom utcáig, mintegy 100 méteres szakaszon a föld alatt fog közlekedni, majd innen már egy – a domborzati viszonyok függvényében változó magasságú hídszerkezeten – a felszín felett megy tovább egészen a Citadella sétányhoz csatlakozó, felső állomásig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!