Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Egy márkás pulóver áráért dolgoznak egy hónapig abban a cégben, amelyet ingyen kapott meg a szegedi egyházmegye. A kötöttárugyárban zömében megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatnak, ahol jobbára vitorlázók sportruházatának darabjait, olasz megrendelésre szállítják. A 2Rule márkának 2019-ben nem jött be a Szefo Zrt, de a Nanushka új megrendelő lehet a gyárban.
Egy Paul & Shark márkájú pulóvert akár több mint 100-120 ezer forintért lehet megvásárolni, a Szefo Zrt-nél nagyjából ennyi pénzt keresnek havonta azok, akik megvarrják őket. A hatvan százalékban megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató állami cég a bérköltségek nagy részét támogatásból fedezi, de a Szeged-Csanádi Egyházmegye is beszállt már 2017-ben 265 millió forintos kölcsönnel a hátrányos helyzetűek foglalkoztatásának finanszírozásába. Az egyházmegye jövő év elején veheti át az államtól a céget.
Az 1953-ban alakult vállalat nem változtatott azon, hogy elsődlegesen a valamilyen oknál fogva csökkent, vagy megváltozott munkaképességűeknek nyújtson lehetőséget arra, hogy dolgozhassanak. Eredetileg selejt, vagy hulladék anyagokat tettek újrahasznosíthatóvá, innen is a cég fonalmentő elnevezése, ahogy a szegediek még gyakran ma is így nevezik a vállalatot. A Szegedi Fonalfeldolgozó Zrt jelenleg állami tulajdonban van, több telephelyen is működik, vannak részlegei Hódmezővásárhelyen, Szentesen, de Sárrétudvaron is.
A Szefo Zrt. már hosszú évekkel ezelőtt beszállítója lett az olasz DAMA SpA-nak, majd a vitorlássport ruházati márkákat forgalmazó céggel 2012-ben egy tíz évre szóló megállapodást is kötöttek. Azt megelőzően évente 200 ezer darabot gyártottak az olasz cégnek, ezt növelték volna évi 250 ezerre. Ez a 35 millió eurós megállapodás fejlesztéseket is generált, a szerződés 2022-ben jár le. Az állami cég villamos berendezések, alkatrészek összeszerelésére is kötött bérmunka-megállapodást, szintén 2012-ben, a külföldi tulajdonú Legrand Zrt-vel. A Szefo Zrt árbevételének a közel 60 százaléka, 605 millió forint az olasz megrendelésből, majdnem 25 százaléka az összeszerelő bérmunkából, és kisebb része, 161 millió forint az itthoni megrendelésekből származott 2019-ben a cég szeptemberben leadott beszámolója szerint.
Ez utóbbiban a Nemzeti Sportmárka Zrt. már csak 330 ezer forint értékben gyártathatott le termékeket, pedig a beszámoló szerint 60 millió forintos megrendelést terveztek 2019-re, ami a háromszorosa az előző évi teljesítésnek. Úgy tűnik, hogy a magyar sportmárka gyártása itt megfeneklett, viszont új, reményteljes megrendelőként említik a beszámolóban a Nanushka Zrt-t, bár a termékek részletes ismertetéséből, hogy mekkora megrendelést teljesíthetett a Szefo Zrt, kimaradt a a vállalkozás.
Éppen egy évvel ezelőtt, amikor bejárta a sajtót, hogy az angol hercegné kabátját Berettyóújfalun varrták, írt a hvg.hu arról, hogy a magyar textiliparban nem annyira szokatlan, hogy ismert márkák elkészítésében közreműködnek. A cikkben a Magyar Könnyűipari Szövetség is megszólal, az ő adataik szerint a hazai ruhaiparban közel 4100 vállalkozás kicsivel több mint 18 ezer embert foglalkoztat. A nagyrészt 10 embernél kevesebb embert foglalkoztató, sokszor az ország legszegényebb vidékein működő cégek leginkább felsőruházatot és munkaruhákat állítanak elő – sokszor bérmunkában, nem ritkán világmárkák számára. Mindeközben sem a díjazás, sem maga a foglalkozás nem túl vonzó: a minimálbér környékén rögzítettek a fizetések, eközben a munka bonyolult, precizitást és odafigyelést igényel, ráadásul ott van az állandó nyomás, hogy a dolgozó teljesítse a napi normát. Nyáron a vásárosnaményi varrónők tüntettek, mert a külföldi tulajdonos nem tudott biztosítani megrendelést, ugyanakkor nem is bocsátotta el őket, így fizetés nélkül maradtak, a maszkok gyártása sem húzta ki őket a csávából. A Dubajban bejegyzett vállalkozás ellen novemberben felszámolási eljárás indult. Ehhez képest biztonságos üzemnek tűnik a szegedi állami vállalat.
A nyugat-európai divatmárkák „összeszerelésében” ügyködő vállalkozások sorába illeszthető az állami vállalat is, itt még a béreket sem kell kigazdálkodni teljes egészében, hiszen az állam részben fedezi a bérköltségeket, ami az egyházi fenntartással sem fog változni nagy valószínűséggel. Az persze kérdés, hogy az olaszokkal kötött megállapodás lejártával, vajon a hazai márkák elárasztják-e megrendelésekkel az egyházi fonalfeldolgozót.
Megkerestük a Szefo Zrt. vezérigazgatóját, hogy a beszámolóban leírtak szerint vajon milyen megrendelésekkel számolnak a Nanushka részéről, tervezik-e a 2Rule márka további gyártását, annak növelését, illetve mikor veszi át a Szeged-Csanádi Egyházmegye az állami vállalatot. A tíz napja elküldött emailre ugyan nem jött válasz, de a vezérigazgató telefonon annyit mondott: a fenntartó Emberi Erőforrások Minisztériumának jóváhagyására várnak, ezt követően küldik meg azokat, valamikor jövőre.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Megtudtuk: az átláthatóságinak mondott törvény vitáját a frakciónak le kell folytatnia.
Érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon?
Bekapcsolt a kármentő üzemmód.
Az utolsó negyedben úszott el az esély a győzelemre.
Az Újpest ezzel szemben fittyet hány az ötmagyaros szabályra. Kezdődik az NB I.