szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A főváros eddig 188 ezer, 4 milliárd forint alatti árbevétellel rendelkező vállalkozást kért meg arra, hogy fizessék be az adó teljes összegét.

Budapest esetében eddig 55 172 fővárosi vállalkozás nyújtott be kérelmet a NAV-hoz, hogy mentesüljön a helyi iparűzési adó felének megfizetése alól – tudta meg a 168.hu Kiss Ambrus főpolgármester-helyettestől.

A fővárosban ezen felül nagyságrendileg 70 ezer olyan katás vállalkozó van, akinek nem kellett kérvényt benyújtania, ők automatikusan megkapták a kedvezményt. A katások évente ötvenezer forintnyi iparűzési adót fizetnek, esetükben tehát vállalkozásonként 25 ezer forintnyi (összesítve 1,75 milliárd forintnyi) kieséssel számolhat a főváros.

Kiss Ambrus a lapnak elmondta, hogy előzetes számításaik szerint

összesen 23,3 milliárd forinttal kevesebb folyik be az iparűzési adóból. Ez az adóbevétel kettéoszlik: 54 százaléka marad a fővárosnál, 46 százaléka pedig a kerületekhez kerül.

"Ebben a pillanatban tehát 12,6 milliárd forint a kiesés, de ez az összeg még növekedni fog az elkövetkező órákban, mert még érkeznek az igénylések a NAV-tól hozzánk" – fogalmazott a főpolgármester-helyettes, aki végleges adatokat március 1-jére ígért.

Kiss Ambrus a lapnak hangsúlyozta, hogy a fővárosi önkormányzat nem számolt ezzel a bevételkieséssel, amikor tavaly decemberben elfogadták a budapesti költségvetést, hisz az adókedvezményről szóló kormányzati bejelentés ez után történt. Megismételte korábbi kijelentését, miszerint ha a kiesést nem kompenzálják, akkor november végére fizetésképtelen helyzetbe kerülhet Budapest.

A koronavírus-járvány kitörését megelőző évben a fővárosnak 266 milliárd forintnyi költségvetési bevétele volt, amelyből 155,5 milliárd forintot tett ki az iparűzési adó.

Karácsony Gergely főpolgármester február közepén jelentette be a Facebookon, hogy a városháza az ügyfélkapun keresztül levelet küld minden budapesti – nem a kata szerint adózó́ – vállalkozásnak, arra kérve őket, ne éljenek a kormányzati döntés kínálta lehetőséggel, és fizessék be az adó teljes összegét.

Kiss Ambrus elmondása szerint 188 ezer olyan vállalkozásnak küldték meg a levelet, amelyek 4 milliárd forint alatti árbevétellel rendelkeznek.

A kormány tavaly decemberben jelentette be, hogy a települések a kis- és közepes vállalkozások esetében legfeljebb 1 százalékot szedhetnek be helyi iparűzési adóból (hipa) a korábbi 2 százalék helyett. Az adókedvezményt a cégeknek február 25-ig kellett igényelniük, amennyiben élni akartak a lehetőséggel.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!