szerző:
Szlavkovits Rita
Tetszett a cikk?

Háromszor is sztrájkoltak a közelmúltban a makói Contitech üzemében, de végül a péntek esti tárgyaláson sem engedett a munkáltató. Most a gyárban működő három szakszervezet közös fellépését készítik elő, ugyanis eddig egy szervezet próbálta sztrájkkal elérni a követeléseiket.

Csütörtökön délután kettőkor fejeződött be a 24 órás makói sztrájk, azt megelőzően már volt egy 2 órás figyelmeztető, és egy 8 órás munkabeszüntetés is. A csütörtöki leállás után ültek először tárgyaló asztalhoz a munkavállalók és a munkáltató, de nem egyeztek meg - számolt be a szakszervezet a Facebook-oldalán.

Posted by Makói Gumiipari Szakszervezet on Friday, 26 February 2021

A gyárvezetés azt kérte a sztrájkolóktól, hogy csatlakozzanak az üzemben működő másik két szakszervezethez, akikkel egy ideje már folyik az egyeztetés. Csütörtökön írtunk arról, hogy a Continentál makói gyárában három szakszervezet is működik, az egyik nagyjából egy időben alakult a Makói Gumiipari Szakszervezettel, ez a Contitech vezetőinek a támogatását is élvezte. A Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete a közelmúltban alakult.

A kollektív szerződés felmondása után együtt kezdték meg az egyeztetéseket a gyárvezetéssel, de tavaly ősszel az MGSZ megelégelte, hogy nem jutnak egyről a kettőre, ezért kiszállt, és megkezdte a sztrájk szervezését. Egyébként mindhárom szervezet lényegében a felmondott kollektív szerződés főbb elemeit szeretné visszakapni. Az MGSZ, ha visszaülne a tárgyaló asztalhoz, akkor a további sztrájkokról is le kell mondania a törvény szerint. Ezért is törekszik az MGSZ arra, hogy maga mellé állítsa a másik két szakszervezetet, a mérnökök és technikusok szervezete egyébként már a 24 órás sztrájk idején szolidaritását fejezte ki, így nem kizárt, hogy ők rövidesen akár csatlakozhatnak is az MGSZ törekvéseihez.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!