szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az EU és az Egyesült Államok júliusig rendezni kívánja a repülőgépgyártóknak nyújtott támogatások miatti vitáját.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok július 10-ig rendezni kívánja a vitát az Airbus és a Boeing repülőgépgyártók tiltott támogatásai miatt bevezetett vámtarifákról - közölte a gazdaságért és kereskedelmi kapcsolatokért felelős uniós biztos.

Valdis Dombrovskis elmondta: az Európai Bizottság „intenzív és széles körű” megbeszéléseket folytat Katherine Tai amerikai kereskedelmi főképviselővel, aki videón be is kapcsolódott az EU-s tagállami szakminiszterek tanácskozására, és megerősítette az ütemtervet.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok március elején állapodott meg abban, hogy négy hónapra felfüggesztenek minden büntetővámot, amelyet egymás exportjára kivetettek az Airbusnak adott európai és a Boeingnak nyújtott amerikai, tiltott állami támogatások miatt.

A felfüggesztés idején folytatott tárgyalások lehetővé tehetik, hogy a közel két évtizede húzódó vita megoldására összpontosítsanak - tette hozzá Dombrovskis. Amennyiben július 10-ig nem sikerül megegyezésre jutni, július 11-én ismételten alkalmazzák a tarifákat.

Az Egyesült Államok, valamint az Európai Bizottság között 2004 óta tart a vita a világ két legnagyobb repülőgépgyártója, a Boeing és az Airbus támogatása ügyében. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) vitarendezési testülete 2018 májusában az Európai Uniót, 2019 áprilisában pedig az Egyesült Államokat marasztalta el.

A WTO 2019-ben mondta ki, hogy évi 7,5 milliárd dollár kárt okoztak az Egyesült Államoknak az Airbus számára kölcsönök formájában nyújtott, tiltott uniós támogatások. Ezért engedélyezte, hogy az Egyesült Államok büntetővámot vessen ki ugyanekkora összértékű európai termékekre. Ugyanígy 2020-ban az EU kapta meg az engedélyt, hogy 4 milliárd dollár értékű amerikai termékre vessen ki büntető vámot a Boeingnek nyújtott, tiltott támogatások miatt.

A WTO tavalyi döntése óta mindkét fél tett lépéseket, hogy eleget tegyen a világszervezet előírásainak. Az USA-ban például visszavonták az adókedvezményeket, amelyeket a Boeing a székhelyén, Washington államban kap, az Airbus pedig módosította a francia és a spanyol kormánnyal kötött megállapodásait, azaz nagyobb kamatot fizet az A350-es típus fejlesztéséhez kapott állami hitelek után.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!