szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Több mértékadó személyiség véleménye alapján állítja ezt a brüsszeli Politico, amely korábban még arról írt, hogy épp az EU tagállamok megosztottsága akadályozhatja Joe Biden amerikai elnök elképzelésének gyors elfogadását.

"Úgy látszik, hogy új globális adórendszer jön, amely véget vet annak, hogy az államok abban versengjenek: ki vet ki kisebb adót a cégekre?" – jelentette ki Olaf Scholz német pénzügyminiszter. Írország még mindig ellenáll – írja a Politico. Leo Varadkar miniszterelnök-helyettes közölte: harcolni fognak azért, hogy megmaradjon náluk a 12,5%-os társaságiadó-kulcs. Ez nem is csoda, hiszen a kelta tigris jelentős részben épp az alacsony adóknak köszönhette sikereit, azt, hogy az egy főre jutó GDP tekintetében a második helyet érte el Luxemburg mögött az Európai Unióban.

Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter, a globális társasági adó ötletgazdája felhívta az ír pénzügyminisztert, és utána úgy nyilatkozott: "Írország együtt fog velünk működni abban, hogy felemeljük a globális társasági adót, noha ennek komoly következményei lesznek a számukra."

Bruno LeMaire francia pénzügyminiszter vándorbotot vett a kezébe a G7-csoport pénzügyminisztereinek ülése után, hogy egyenként győzze meg az uniós tagállamokat: fogadják el az egységes, 15%-os társasági adót akkor is, ha náluk alacsonyabb ez az adó (Magyarországon a legalacsonyabb, mindössze 9 százalék.)

A párizsi Le Figaro beszámolója szerint Bruno LeMaire sikerrel járt Varsóban, ahol rávette a lengyeleket a globális adó elfogadására. Ez gondot okozhat a magyar kormánynak, amely épp a lengyelekre támaszkodva ellenezte a bevezetést.

Bruno LeMaire Luxemburgban így indokolt: "Az igazságosságról van szó. A gazdasági válság legfőbb nyertesei a technológiai óriáscégek. Ők fizetik a legkisebb adót. Az igazságosság azt követeli meg, hogy a techóriások – beleértve az Amazont is – megfizessék a maguk tisztes adóját."

Minden EU-tagállam egyetért?

Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter (képünkön) erről tájékoztatta az amerikai honatyákat Washingtonban a Politico beszámolója szerint. A lap ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a republikánusok elszántan küzdenek Biden elnök adóemelési tervei ellen. Az USA elnöke azért akarja felemelni az adókat, hogy csökkentse a magas költségvetési hiányt, amely békeidőben még sohasem volt oly magas, mint a Covid–19-járvány idején. Az Egyesült Államoknak azért van szüksége a globális társasági adóra, hogy az óriások ne külföldön adózzanak, ahol jóval alacsonyabb az adókulcs.

Biden az USA-ban 21-ről 28%-ra szeretné növelni a társasági adót, de az ellenzéki republikánusok ezt semmiképp sem akarják elfogadni.

A G20 pénzügyminiszterei július elején vitatják meg a G7 társaságiadó-tervezetét. A Politico emlékeztet arra, hogy Kína aligha lelkesedik majd az ötletért, és ezzel valószínűleg nem marad egyedül. Peking a G7 kapcsán úgy nyilatkozott, hogy "elmúltak azok az idők, amikor hét gazdag állam a globális gazdaságról dönthetett."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!