szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány fogamzásgátló forgalmának csökkenése, nagy felvásárlások elmaradása, valamint az árfolyamváltozás miatt csökkent a Richter profitja. Arról is szó volt az első féléves eredményeket bemutató sajtótájékoztatón, hogy maga a járvány is magyarázhatja a gyógyszerfogyasztás csökkenését.

9,3 százalékkal, 54,9 milliárd forintra csökkent a Richter Gedeon Nyrt. adózott eredménye az idei első félévben. Pedig a cég árbevétele 296 milliárd forintra nőtt, meghaladva minden elemzői várakozást, 6,5 százalékos növekedés 2020 elejéhez képest - de reálisnak tartják, hogy innen még sikerül hozni a tavalyi eredményt. Persze ez csak ahhoz képest számított visszaesésnek, hogy tavaly nagyon erős volt az első félév – a Richter történetének három legnagyobb nyereséget hozó negyedéve volt a tavalyi első és a második, valamint az idei második.

A hajnalban, a BÉT oldalán közölt gyorsjelentést bemutató sajtótájékoztatón Orbán Gábor vezérigazgató a csökkenést azzal magyarázta , hogy a magas fedezetű fogamzásgátlók forgalma csökkent, valamint hogy az antivirális Groprinosin-készletből tavaly volt nagyobb felvásárlás, idén viszont ez elmaradt. A devizaárfolyam változásainak hatása emellett 4,69 milliárd forinttal csökkentette a bevételt.

Azt hinnénk, hogy a járvány alatt automatikusan nagyot nő a gyógyszerfogyasztás, csakhogy ez nem feltétlenül igaz.

Amikor sok országban az egészségügy átállt a koronavírusos betegek kezelésére, minden más betegséggel kevesebbet jártak az emberek orvoshoz, így kevesebb gyógyszert is fogyasztottak. Promóciós rendezvényeket sem lehetett rendezni, ami szintén csökkentette a forgalmat. Ráadásul idén nem volt influenzajárvány – részben ezt is okozhatta a járványügyi szigor –, ami szintén a gyógyszerfogyasztás csökkenéséhez vezetett.

Folytatódott az a folyamat, hogy a magas hozzáadott értékű termékek adják a Richter bevételének egyre nagyobb részét. Az árbevétel 35 százaléka nőgyógyászati termékekből érkezett, a tradicionális termékek az egy évvel korábbi 14 helyett már csak a 12 százalékát jelentették a bevételeknek.

A cég a bevételeinek 9 százalékát szerezte Magyarországról. A földrajzi elosztásban egy kisebb változás történt csak, ez nyugatra fordulást mutat: 29-ről 32 százalékra nőtt a más EU-tagállamokból érkező bevétel, 27-ről 24-re csökkent a volt szovjet tagállamokból jövő.

Fontos eredménynek említették az idei első félévből, hogy a cég új, kombinált fogamzásgátlója, a Drovelis, valamint a méhmióma tüneteitől szenvedő nők kezelésére szolgáló Ryeqo törzskönyvezési kérelmét is elfogadta az Európai Bizottság, így ezeket hamarosan az egész EU-ban forgalmazni lehet, a központi idegrendszer problémáinak kezelésére szolgáló cariprazine licencét pedig az USA és Kanada után Japánra és Tajvanra is kiterjesztették.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balla Györgyi Vállalkozás

A Richter működését lehetetlenítené el, ha koronavírus elleni vakcinát kéne gyártania

Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. gyógyszercég vezérigazgatója a hvg.hu-nak adott interjúban arról beszélt, hogy miért látja megoldhatatlannak, hogy a vállalat koronavírus elleni oltóanyagot gyártson. A vezérigazgató beszélt arról is, hogy ráfizetés lett a koronavírus elleni remdesivir gyártása, hogy sikerült megszerezni a világon egyedülálló fogamzásgátló tapaszt, és mit szólnak a külföldi befektetők ahhoz, hogy a Richter részvényeinek egy része az államtól alapítványokhoz került.