szerző:
Tetszett a cikk?

Nemcsak az adórendszer, hanem az életminőség is segíthet a cégvezetőket Magyarországra csábítani - hangzott el Jellinek Dániel és Orbán Gábor beszélgetésén. A saját cégeik, azaz az Indotek és a Richter külföldi partnerségi és terjeszkedési tervein kívül arról is beszéltek, mit ajánlanának azoknak a magyar cégvezetőnek, akik ez után vetnék meg a lábukat külföldön.

Milyen lehetőségei vannak egy magyar cégnek a külföldi terjeszkedésben? Erről beszélgetett Orbán Gábor, a Richter Gedeon, valamint Jellinek Dániel, az Indotek vezérigazgatója a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáján.

Az adórendszer mellett az életminőség is jó ahhoz, hogy Magyarországra csábítsanak külföldieket – mondta Jellinek. Azt hozta fel példának:

nem érezte jól magát Londonban, mert ott sok a dugó, rossz a közbiztonság, drága minden, így nem csoda, hogy menedzserek szívesebben jönnek Budapestre dolgozni.

Orbán arról beszélt: értékláncszemléletben kell gondolkozni, amikor arról döntenek, hogy miként terjeszkedjenek külföldön. Vagyis partnerségeket kell keresni, nem felvásárlási célpontokat. Jellinek ehhez azt tette hozzá: ők először egy kisebb üzletet próbálnak csinálni, amikor egy új országban megvetnék a lábukat, utána próbálkoznak nagyobb terjeszkedéssel.

Először egy olyan országban kell próbálkozni, ahol a vállalati kultúra és az adózás hasonló, mint a magyarországi – válaszolta Jellinek arra a kérdésre, hogy mit javasolna azoknak, akik most kezdenének külföldön terjeszkedni. Erre Lengyelországot vagy Szlovákiát hozta fel példának. Orbán Gábor szerint pedig érdemes egy helyi partnerrel együtt dolgozni és így megismerni az ottani piacot, nem rögtön felvásárolni.

A Richter számára nagyon fontos a függetlenség, „nem akarunk állami vállalat lenni, nem akarunk leányvállalat lenni” – mondta Orbán Gábor. Ez szerinte nem azt jelenti, hogy az állam rossz tulajdonos lenne, hanem csak azt, hogy mások a céljai. Persze furcsa is volna, ha ő szidná az államot, hiszen dolgozott ott is elég fontos pozícióban, 2013 és 2015 között adó- és pénzügyekért felelős államtitkár volt. A Richter terveiről azt mondta: a kínai forgalom visszaesett az elmúlt években, próbálnak visszakapaszkodni, de egy olyan protekcionista államban ez nehéz, a másik nagy kérdőjel pedig az Egyesült Államok, ahova egy magyar gyógyszeripari cégnek nagyon nehéz betörnie.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Varga Mihály: Nehéz lesz visszatuszkolni az inflációt, ahogy nőnek az energiaárak

2022 végére érhetjük el a 3 százalék körüli inflációt, az adósságállomány pedig csökkenni fog, bár a kampány alatt valószínűleg lassabban, mint ahogy a külföldi szakértők várnák – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter kedden reggel. Arra is kitért, hogy a kormány szerint még idén sikerülhet megegyezni az Európai Bizottsággal a helyreállítási alap forrásairól.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Oroszi Beatrix: 80 százalékos átoltottság kell, vagy egy B terv a védekezésre

80 százalékos átoltottságnál remélhetjük azt, hogy a koronavírus csak annyi megbetegedést okoz, amivel az egészségügyi rendszer biztosan meg tud küzdeni, enélkül B tervre van szükség – magyarázta a Semmelweis Egyetem epidemiológiai központjának vezetője. Azt is elmondta: a járvány terjedési mutatója most azt jelzi, a negyedik hullám görbéje laposabb lesz, mint a másodiké és a harmadiké.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Miniszterelnöki főtanácsadó: több ezer milliárd forintot szór az állam a gazdaságra a választás előtt

Legfeljebb két évig tartható az az állapot, hogy a kormány és az MNB politikája nem egy irányba tart – mondta Nagy Márton miniszterelnöki főtanácsadó, a jegybank volt alelnöke. Szerinte a kormány annyi pénzt tesz bele a gazdaságba a következő fél évben, hogy emiatt sokkal nagyobb lehet a növekedés, mint amit a szakértők várnak, az infláció viszont tovább maradhat magas.