Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
Nemcsak az adórendszer, hanem az életminőség is segíthet a cégvezetőket Magyarországra csábítani - hangzott el Jellinek Dániel és Orbán Gábor beszélgetésén. A saját cégeik, azaz az Indotek és a Richter külföldi partnerségi és terjeszkedési tervein kívül arról is beszéltek, mit ajánlanának azoknak a magyar cégvezetőnek, akik ez után vetnék meg a lábukat külföldön.
Milyen lehetőségei vannak egy magyar cégnek a külföldi terjeszkedésben? Erről beszélgetett Orbán Gábor, a Richter Gedeon, valamint Jellinek Dániel, az Indotek vezérigazgatója a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáján.
Az adórendszer mellett az életminőség is jó ahhoz, hogy Magyarországra csábítsanak külföldieket – mondta Jellinek. Azt hozta fel példának:
nem érezte jól magát Londonban, mert ott sok a dugó, rossz a közbiztonság, drága minden, így nem csoda, hogy menedzserek szívesebben jönnek Budapestre dolgozni.
Orbán arról beszélt: értékláncszemléletben kell gondolkozni, amikor arról döntenek, hogy miként terjeszkedjenek külföldön. Vagyis partnerségeket kell keresni, nem felvásárlási célpontokat. Jellinek ehhez azt tette hozzá: ők először egy kisebb üzletet próbálnak csinálni, amikor egy új országban megvetnék a lábukat, utána próbálkoznak nagyobb terjeszkedéssel.
Először egy olyan országban kell próbálkozni, ahol a vállalati kultúra és az adózás hasonló, mint a magyarországi – válaszolta Jellinek arra a kérdésre, hogy mit javasolna azoknak, akik most kezdenének külföldön terjeszkedni. Erre Lengyelországot vagy Szlovákiát hozta fel példának. Orbán Gábor szerint pedig érdemes egy helyi partnerrel együtt dolgozni és így megismerni az ottani piacot, nem rögtön felvásárolni.
A Richter számára nagyon fontos a függetlenség, „nem akarunk állami vállalat lenni, nem akarunk leányvállalat lenni” – mondta Orbán Gábor. Ez szerinte nem azt jelenti, hogy az állam rossz tulajdonos lenne, hanem csak azt, hogy mások a céljai. Persze furcsa is volna, ha ő szidná az államot, hiszen dolgozott ott is elég fontos pozícióban, 2013 és 2015 között adó- és pénzügyekért felelős államtitkár volt. A Richter terveiről azt mondta: a kínai forgalom visszaesett az elmúlt években, próbálnak visszakapaszkodni, de egy olyan protekcionista államban ez nehéz, a másik nagy kérdőjel pedig az Egyesült Államok, ahova egy magyar gyógyszeripari cégnek nagyon nehéz betörnie.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Régóta határérték felett mozgott az összkoleszterinszintem, és egy nap eljött az a pont, amikor úgy éreztem, harmincasként változtatnom kell az életemen ahhoz, hogy idős koromban is egészséges maradjak. Így sikerült megtennem az első lépéseket.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”
Három másik, magyar érdekeltségű ügyben is előreléptek.
Folytatódik a józsefvárosi önkormányzat jogfosztása.
Tanksapkán, töltőpisztolyon lehet látni.
Ajánló a HVG legfrissebb számából.