szerző:
Ballai Vince
Tetszett a cikk?

A hirtelen megnőtt piaci igényekre válaszul nagy mennyiségben hoztak be lakossági Covid-teszteket az országba. Az importálók közül az egyik, cégek megnevezése nélkül, bizonytalan forrásból származó eszközökre hívta fel a figyelmet. A végeredmény egy versenyhivatali panasz és egy per a jó hírnévért. De a vevők számára tényleg biztonságos valamennyi gyorsteszt?

Még szeptemberben adott ki egy ilyen termékekkel is foglalkozó nagykereskedő figyelmeztetést, hogy a piacon nagy számban megjelenő, általuk is forgalmazott, a kínai Boson által gyártott Covid lakossági gyorsteszteket egyes, általuk meg nem nevezett cégek, ellenőrizetlen forrásból hozták forgalomba. Erre rövid időn belül lapunknál is megjelent egy másik cég, amely ugyan állította és dokumentumokkal is alátámasztotta, hogy maga is hivatalos forgalmazó, aki ellenőrzött forrásból szállít, de mégis magára vette a figyelmeztetést, amit egyben azonnal vissza is utasított, és helyreigazítást követelt. Ennek egyes sajtótermékek eleget is tettek, cikkükben megnevezve a társaságot, felsorolva ellenérveit.

Vigyázat, ellenőrizetlen forrásból származó Covid-teszt került forgalomba

Egy antigéntesztből ismeretlen forrásokból nagy mennyiségű, ellenőrizetlen széria került Magyarországra. Elképzelhető, hogy nem is használhatók, gond lehet a minőségükkel, sőt akár veszélyeztetheti is a felhasználók biztonságát.

A piacon a kiadott hatósági engedélyek alapján legalább három cég foglalkozik a kérdéses, a kínai Boson által gyártott Covid-tesztek kereskedelmével, ezek egyike a fent is említett nagykereskedő, az A-Lab Pharma, a másik kettő kisebb cég, akik közül az egyik egy webshophoz köthető, a másik pedig az Opten adatai szerint egy tavaly alapított egyszemélyes vállalkozás.

Az A-Lab Pharma vezetői nem értik, hogy egy gyári forgalmazó miért vette magára a közlemény tartalmát, amikor az nem a termék gyári forgalmazóiról vagy üzleti kérdésekről, hanem a – bár nem illegális, de mégis egyfajta szürkeimportnak tekinthető – tevékenységet folytató cégekről és a fogyasztók biztonságáról szólt.

Első, de nem kizárólagos

Az A-Lab Pharma szerint ők voltak az első – bár hangsúlyozottan nem kizárólagos – disztribútor, amelyik a gyár saját bevallása alapján az első megrendelést leadta náluk még idén május legelején. A legutóbbi időkig nem is foglalkoztak a versenytársakkal, nem ismerték őket. "Mindenkinek volt helye a piacon" – mondta a hvg.hu-nak Karvalics Attila, az A-Lab Pharma brand mögött álló Arvali Kft. ügyvezetője. "Még akkor is, ha érzékeny orvostechnikai eszközök forgalmazása során a bevett üzleti gyakorlat az, hogy a szakterülethez értő vezérképviselet szervezi egy adott piacon a termék disztribúcióját."

Szerinte ezzel szemben egyes cégek más gyakorlatot követnek: kizárólag egy-egy nagyon keresett terméket hoznak be egyfajta szürkeimport keretein belül, és rámenős módszerekkel igyekeznek értékesíteni – akár patikáknak, akár közvetlenül a felhasználóknak közösségi oldalakon, webshopokban. Teszik mindezt szerinte az ők, mint nagykereskedő által a termék bevezetésére fordított több tízmilliós marketing farvizén.

Gyorsteszt a köznevelésben dolgozók koronavírus-tesztelésén
MTI

Az ügyvezető több kockázatot látott a termékre vonatkozó OGYÉI-regisztráció, illetve patikalátogatói OGYÉI-regisztráció nélkül, nem garantáltan közvetlenül a gyárból érkező, nem hazai piacra szánt, az ő szóróanyagaik lemásolásával is hirdetett termékek értékesítésével kapcsolatban. Például nem biztos, hogy megfelelő hőmérsékleten szállították őket, vagy az, hogy volt a dobozban magyar nyelvű tájékoztató. Ezt az ő esetükben a termék megrendelése után még a gyártó maga csomagolja be a dobozba, amit bontatlan csomagolással szabad csakis értékesíteni. Ez azonban szerinte nem feltétlenül garantált a szürkeimportos eszközök esetén.

Így nem illik orvostechnikai eszközöket forgalmazni.

– mondta az ügyvezető, aki jelezte, kaptak információkat arról, hogy viszonylag gyakoriak a szabálytalanságok, de sűrű elfoglaltságuk miatt ezeknek nem volt idejük utánamenni, és bejelentést tenni, viszont felelős piaci szereplőként, elismerve a termékek szabad áramlását és a szabad versenyt az EU-ban, fontosnak találták a figyelmeztetés kiadását a fogyasztók és kereskedők biztonsága érdekében. Már csak azért is, mert a sajtóhírek alapján a Covid-tesztekkel kapcsolatban csalások is történtek.

Karvalics Attila szerint egyértelmű, hogy az általuk közzétett figyelmeztetés nyomán fellépő másik társaság amellett, hogy így igyekszik országos ismertségre szert tenni, alacsonynak tartott árait kommunikálni, sajtóbeli megjelenésükre hivatkozva a patikáknak ajánlatot tenni, arra is felhasználja a helyzetet, hogy őket lejárassák, ahelyett, hogy együtt lépnének fel a piac biztonsága érdekében. Ezért

panaszt tettek a GVH-nál tisztességtelen piaci magatartás miatt, illetve jó hírnév megsértése miatt beperelték a kérdéses céget, az MSM Medical Kft.-t.

Tény, hogy a korábbi figyelmeztetés nyomán fellépő társaság a hvg.hu-t is megkereste sajtóhelyreigazítási igénnyel. Ügyvezetője, Kozák Istvánné ellenük zajló lejárató kampányként értékelte a figyelmeztetést, még úgy is, hogy valóban nem voltak megnevezve. Úgy vélte azonban, hogy az abban foglaltak alapján bárki gondolhatott rájuk is. A Csomádra bejegyzett egyszemélyes kft. ügyvezetője emellett alaptalan állításnak nevezte, hogy bizonytalan forrásból származnának az általuk forgalmazott eszközök: ők maguk is közvetlenül a gyártól rendelték meg ezeket, és ők is hivatalos disztribútornak számítanak, hiszen mindenki az lesz, aki megfelelő mennyiségű megrendelést ad le. Dokumentumokat – szállítólevelet, számlát és a forgalmazásra vonatkozó hatósági engedélyt – is küldött, amivel azt igazolta, hogy hivatalosan és legálisan forgalmazzák a terméket. Szerinte egyszerűen azért volt az egész, mert ők jóval olcsóbban kínálják ezeket az eszközöket.

A konkrét termék árai az interneten elérhető adatok alapján valóban erős szórást mutatnak, van, ahol 3000 forint alatt, másutt bő kétszer ilyen drágán, 6500 forint felett kínálják őket a patikák. Karvalics Attila szerint a cég akciója sikeres is volt, mert a közvetlenül kiszolgált patikák felét utóbb át is vették.

Juhász István András

Inkább ipari termékek, mint gyógyszerek

Ha egy cég rendelkezik-e egy bizonyos orvostechnikai és in vitro diagnosztikai eszköz forgalmazására vonatkozó hatósági bizonyítvánnyal, még nem jelenti azt, hogy a hatóság olyan értelemben járult volna hozzá vagy hagyta volna jóvá az adott eszköz forgalmazását, mint a gyógyszerek esetében. A hatósági bizonyítvány “nem bír egyenlő besorolással a gyógyszereknél megismert törzskönyvi/forgalomba-hozatali engedéllyel” – írta a hvg.hu kérdéseire az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI). Az OGYÉI szerint az ilyen eszközök szabályozási státusza inkább az ipari termékekhez hasonló: a hatósági bizonyítvány kiadásakor a termékhez tartozó dokumentumok megfelelőségét vizsgálják, a beszerzés útját és forrását nem.

A hatósági bizonyítványt csak akkor vonhatják vissza, ha a dokumentáció nem köthető össze a termékkel, nem megfelelőek vagy hiányosak a gyártói jelölések és tájékoztatások, vagy más tagállami hatóság az adott termék veszélyeiről adott ki jelzést, a gyártó visszahívta vagy hamisítás gyanúja merülhet fel.

A hatóság ugyanakkor jelezte, hogy ha egy termék nem felel meg a forgalombahozatali követelményeknek, akkor jelenteni kell a nekik, ám a kérdéses tesztekkel és forgalmazóikkal kapcsolatban nem kaptak sem felhasználói panaszt, “sem váratlan eseményjelentést”.

A kérdéses eszközökre kiadott hatósági bizonyítványokat nem vontak vissza, mert ha bármelyik fenti követelmény sérült volna, ki sem adták volna – írták. Az OGYÉI azt is jelezte, hogy koronavírus-fertőzés gyanúja esetén továbbra is a legmegbízhatóbb az akkreditált laborokban végzett PCR-teszt.

Kinyitom az e-mailjeimet, a napi 100 közül öt biztos olyan, amiben Covid-teszteket árulnak, de pont a napokban ismerősön keresztül is érkezett egy ajánlat

– mondta a kereskedők felől érkező információáradatról Lukácsné Dr. Fodor Enikő, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének elnöke.

AFP

A patikus szerint a vírushelyzet idei év elején tapasztalt csitulását követően volt nagy robbanás az orvostechnikai eszközök piacán, amikor sok volt a hiánytermék, és ennek nyomán jelent meg egy sor kisebb cég, “olyan cégek, amikkel korábban soha nem találkoztunk”, hogy kiaknázzák a kereslet és a kínálat közötti űr kínálta lehetőségeket.

A gyógyszertárba érkező termékek kb. 95 százaléka nagykereskedőkön keresztül érkezik, legyen ez gyógyszer, étrend-kiegészítő vagy orvostechnikai eszköz. Amennyiben közvetlenül a gyártó/forgalmazó képviselője veszi fel a rendelést, a felelősen gondolkodó patikai vezető mindig olyan helyről rendel, akivel már van kapcsolata, tudja, hogy megbízható, vannak referenciái, és megfelelő dokumentációkkal rendelkezik.

A Covid-tesztek kapcsán azonban bonyolítja a helyzetet, hogy lakossági vagy professzionális, egészségügyi célra szolgáló tesztekről van-e szó. Az OGYÉI külön tájékoztatást is adott ki honlapján, amely nagyban megkönnyítette a munkánkat – mondta a patikus. Az OGYÉI ebben egyébként arra figyelmeztet, hogy a kérdéses eszközöket csak patikákban vagy gyógyászati segédeszköz üzletekben lehet forgalmazni, webshopokban és más üzletben nem, ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy ezek az önellenőrzésre szolgáló (lakossági) tesztek hamisan pozitív vagy negatív eredmény adhatnak, és a nyilvánvaló kockázatok miatt nem is ajánlják a használatukat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!