szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nagy világcégeket némileg megkésve, de követi a világ egyik legnagyobb édességgyártó vállalata, a svájci Nestlé is.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Nestlé szerdán közölte, hogy leállítja számos nem alapvető termék, köztük a KitKat és a Nesquik kakaó értékesítését Oroszországban – írja a Reuters. Korábban már Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is bírálta a céget, amiért még mindig jelen van az orosz piacon. "Jó étel, jó élet – így szól az önök szlogenje, mégsem hajlandóak elhagyni az orosz piacot, még úgy sem, hogy Oroszország már nem csak Ukrajnát, de az európai országokat is fenyegeti, akár egy nukleáris háború kirobbantásával is" – idézte az elnököt pár nappal ezelőtt a CNN.

A Nestlé részvényei 1,3%-ot esve mélypontra kerültek a bejelentés után. A lépés szokatlan és meglepő a Maggi erőleves és a Nescafé kávé gyártójától, amely évtizedek óta folytatja tevékenységét a világ háborús övezeteiben. A Nestlé által felfüggesztett márkák adják az oroszországi eladások túlnyomó részét, ez 2021-ben 1,7 milliárd svájci frankot (1,82 milliárd dollárt) tett ki – mondta a cég szóvivője. Ezen cikkek gyártása is leáll.

A cég korábban közölte, hogy leállította a nem alapvető fontosságú oroszországi exportot és importot, leállított minden reklámozást, és felfüggesztette a tőkebefektetéseket. Azt is közölte, hogy Oroszországban nem termel nyereséget.

"Ukrajna népével vagyunk, és az ottani 5800 alkalmazottunkkal" – közölte a Nestlé. Hozzátették, továbbra is fizetik az orosz alkalmazottakat, ott 7 ezer dolgozójuk van.

Az oroszországi jelenlétet fenntartó nyugati cégek, amelyek alapvető árukat, például élelmiszereket és gyógyszereket szállítanak, megpróbáltak egyensúlyt teremteni Vlagyimir Putyin elnök kormánya és Ukrajna között, akik ellentétes irányba húzzák őket. Több mint 400 vállalat vonult ki Oroszországból az Ukrajna elleni február 24-ei támadás óta. 24, összességében több száz milliárd dollár értékű vagyont hagyva hátra.

A Nestlé nem volt egyedül azzal, hogy alapvető táplálkozási és higiéniai cikkeket, például tejet és pelenkákat továbbra is biztosít majd. A PepsiCo Inc, az Unilever (ULVR.L) és a Procter & Gamble (PG.N) szintén közölték, hogy továbbra is jelen lesznek Oroszországban, hogy alapvető árucikkeket biztosítsanak.

A Nestlét évtizedek óta bírálják aktivista csoportok és kormányok például a palackozott víz gyártása, vagy azon döntése miatt, hogy Dél-Afrikában maradtak az apartheid idején.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!