szerző:
HVG
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Érdemes bekapcsolniuk az öveket a hitelben úszó magyaroknak: a romló piaci környezet érzékenyen érintheti a szerződéseiket. Júniusban jöhet az első nagy pofon.

A kedvezőtlen gazdasági feltételek a kereskedelmi banki hitelekre is hatnak. Szakértők szerint hosszabb időre véget érhet az olcsó lakossági és vállalati hitelek korszaka. A lakossági hitelek piacát a Covid óta főként a lakáscélú támogatott hitelek (babaváró, csok és falusi csok, zöldhitel) élesztették újra – bár a zöldhitelek esetében sorra szűkítik a lehetőséget a bankok, elkezdték felfüggeszteni a kérelmek befogadását a jegybanki keret fogyása miatt. A hitelállomány 2021-ben 15 százalékkal nőtt, főként az állami programoknak köszönhetően – amelyek viszont ebben az évben kifutnak. A keresletet erősen befolyásolja, hogy ezek a termékek valamilyen formában fennmaradnak-e.

A pénzügyminiszter múlt szerdai bejelentése, mely szerint szükség lesz a költségvetés évközi korrekciójára, arra enged következtetni, hogy a kedvezményes hitelek köre jelentősen szűkülhet, és a lakosság hamarosan szembesülni fog a brutálisan emelkedő kamatozású piaci hitelekkel. Az infláció és a jegybanki alapkamat-emelések hatásait a pénzintézetek ráadásul még nem is építették be teljesen a termékeikbe. A már felvett hitelek esetében a kamatstop június végéig védi az adósokat. Ennek lejártával a változó kamatozású hitelt törlesztők azonnal érezni fogják az időközbeni kamatemelés hatásait. „Egy átlagosnak mondható lakáshitel esetében ez több tízezer forinttal növelheti meg a havi törlesztőrészletet” – mondja Tóth Levente, a Bank360 kommunikációs vezetője.

A cikk teljes terjedelmében az eheti HVG hetilap Gazdaság rovatában, illetve online a hvg360-on olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!