szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Gaijin Games Kft. globális központja Budapest, de túl sok pénzt nem hagynak itt.

Orosz alapítású sikercégről ír a G7, az apropó az, hogy a budapesti központú játékfejlesztő társaság tízmilliárdos profitokat ér el, de rendre csak nagyon kevés pénzt hagy adózással Magyarországon.

A Gaijin Games Kft. 2013 óta van jelen Magyarországon, korábban londoni és németországi központúként jelent meg a médiában, de ma már Budapestet jeleníti meg mint globális központját, így a G7 szerint feltehetőleg a játékosoktól beszedett bevételek is ide futnak már be.

A Gaijin egy cégcsoport, másik magyarországi cége a Gaijin Distribution Kft., a Gaijin Games Kft.-vel együtt a Seychelles-szigeteki Gaijin Entertainment Holdings S.A. a tulajdonosa. A Gaijin Games-nek globálisan 417 munkavállalója van, de Budapesten mindössze 11, a disztribúciós cégben is csak két fő dolgozik a magyarországi irodában. Az érdemi fejlesztési és üzemeltetési munka tehát biztosan nem Budapesten történik.

A G7 szerint a két Gaijin-vállalat összesen 79,3 milliárd árbevételt ért el Magyarországon az elmúlt 4 évben, amiből 26,4 milliárd forint adózás előtti árbevételt mutattak ki. Mindezek után csak 1,3 milliárd forint adót fizettek. Hiába 9 százalékos a társasági adó törvény szerinti mértéke, ez csupán 5 százalék, így a G7 megállapítja: ez az adóráta adóparadicsomokhoz hasonlóan kevés. Hogy pontosan hogyan tudnak így adózni nálunk, azt a lap eredeti cikke alaposan részletezi.

A G7 azt is megállapítja, hogy a Gaijin-cégek osztalékfizetése után se nagyon keletkezik bevétele a magyar államnak. Az osztalékra akkor vonatkozik a 15 százalékos személyi jövedelemadó, ha a pénzt Magyarországon veszik ki a cégből. De a Gaijin tulajdonosa egy Seychelles-szigeteki vállalat, az ide utalt osztalékról nem rendelkezik kettős adóztatást elkerülő egyezmény, ilyet Magyarország nem kötött az indiai-óceáni szigetállammal. Ezek alapján a G7 szerint az a kép rajzolódik ki, hogy az orosz játékfejlesztő Magyarországon adózza le adóparadicsomokhoz mérhetően alacsony kulccsal a bevételeit, amit a Seychelles-szigetekre utal ki.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!