szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A magas olajárak az egekbe emelték a British Petroleum második negyedéves profitját, amelyből az olajóriás csinos osztalékot fizet, és visszavásárolja részvényeinek egy részét. A brit polgárok, akik rekordrezsit fizetnek, helyeselnének egy kis extraprofit adót.

8,45 milliárd dolláros nyereséget mutatott ki a British Petroleum, ez 14 év óta a legmagasabb.

“Jól megy a cégnek, egyre erősebbek vagyunk. Stratégiai fordulat ez“ - nyilatkozta a Reutersnek az elnök-vezérigazgató. Bernard Looney 2020-ban vette át az olajóriás irányítását, akkor a pandémia kellős közepén azt hangsúlyozta, hogy csökkenteni kell a fosszilis termékek részesedését a cég termelésében. Most viszont látva az olajhiányt a világpiacon, azt ígérte, hogy 500 millió dollárt költenek új olaj és földgáz mezők feltárására és kitermelésére.

Bernard Looney, a BP vezérigazgatója beszél egy londoni rendezvényen 2020. február 12-én
AFP / DANIEL LEAL

A BP 10 százalékkal növelte az osztalékot, noha korábban csak 4 százalékos emelést ígért a részvényeseknek. A profit jelentős részét arra fordítják, hogy visszavásárolják a cég részvényeit. Erre az első félévben 4,1 milliárd dollárt költöttek, a harmadik negyedévben 3,5 milliárdot szándékoznak erre fordítani.

A nagy vetélytárs, a Shell a múlt héten szintén rekord profitról számolt be: 11,5 milliárd dollár volt a nyereség a második negyedévben. Ebből 6 milliárd dollárt fordítanak a saját részvényeik visszavásárlására.

Megélhetési válság

A rezsiköltségek emelkedése nagy mértékben sújtja Nagy-Britanniát is, különösen a szegényebb rétegeket. Sokak számára felmerül a heat or eat dilemma, avagy egyre többen teszik fel a kérdést: fűtsek vagy egyek? Átlagosan 60 százalékkal lesz magasabb a rezsi Nagy-Britanniában októbertől a tavalyihoz viszonyítva. Ily módon egy átlagos brit családnak 3200 fontos (mai árfolyamon mintegy másfél millió forint) rezsit kell fizetnie egy évben .

A legnagyobb szakszervezet vezetője béremelést sürgetett a rezsiköltségek növekedésének ellensúlyozására, és azt, hogy a kormány adóztassa meg jobban az olajóriásokat. Frances O’Grady kijelentette: “Ezek a nagy profitok sértőek a bérből élők számára. Az energiaköltségek sokkal gyorsabban emelkednek, mint a bérek, ezért a családok jelentős része megélhetési gondokkal küszködik”.

A múlt hónapban a brit parlamenti képviselők - pártállásra való tekintet nélkül - felszólították a konzervatív kormányt, hogy gyorsan készítsen országos tervet a lakások szigetelésére, illetve ennek pénzügyi támogatására. Ezenkívül azt javasolják a kormánynak, hogy növelje a támogatást a szegényebb családoknak, hogy azok ki tudják fizetni a rezsiszámlát.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!