Ráharapott Orbánék csalijára Kína egyik leggazdagabb embere

Az elektromos autókba akkumulátorokat gyártó CATL minden idők legnagyobb külföldi befektetését hozza Magyarországra. Cserébe már nemcsak az orosz gáztól, hanem a kínai lítiumtól is függ a magyar gazdaság – írja az e heti HVG.

  • HVG HVG
Ráharapott Orbánék csalijára Kína egyik leggazdagabb embere

A magyar külügyi vezetés kinyilvánítja az egy Kína elvét, három napra rá pedig bejelenti, hogy a régió konkurens országaival szemben Magyarországon fog megépülni a világ legnagyobb, történetesen kínai akkumulátorgyártó cégének új üzeme. A CATL (Contemporary Ameperex Technology Co.) gigantikus gyára Debrecenben fog létrejönni, ahol a német BMW évente 150 ezer elektromos autó gyártására készül. A Kecskeméten bővítő, szintén német Mercedes-Benz pedig máris közölte, hogy ő az első megrendelője a legkésőbb öt év múlva termőre forduló CATL-üzemnek.

Vagyis: Európa legnagyobb gazdasága, Németország is haszonélvezője lesz annak, hogy Magyarország ismét Kínával bizniszel, noha még akciótervek is készülnek arra, hogy hogyan szabaduljon Európa a kínai nyersanyagoktól és termékektől való függőségtől. A folyamat kísértetiesen hasonlít azokhoz a baklövésekhez, amelyek Európa Oroszországgal szembeni kiszolgáltatottságához vezethet.

De miért is kellenes röstellnie a magyar kormánynak, hogy a világ 29. leggazdagabb embere Debrecent választotta befektetése helyszínéül? A CATL tulajdonosa, az 54 éves Robin Zeng ügyesen egyensúlyoz a kínai vezetés és a Kína nagyhatalmi törekvéseit egyre határozottabban ellenző nyugati országok között, a CATL-nek ugyanis ügyfele a Tesla, a Ford, a Kia és a BMW is, miközben létfontosságú lítiumbányái vannak szinte minden földrészen.

A CATL Magyarországon is egyből az élre tör: 100 gigawattórás kapacitásával több akkumulátort fog gyártani, mint a már régebben megtelepedett két dél-koreai cég, az SK Innovation és a Samsung együtt. Csakhogy éppen ez teszi veszélyessé.

Hogy miért, az kiderül a csütörtökön megjelenő HVG-ből, valamint a hvg360-on.


Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A végtelen lehetőségek iparága

Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.