szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az itt talált olajat ráadásul nagyon nagy nyereséggel lehet felszínre hozni, miután relatíve alacsony a beruházási igény.

A Mol hétfőn jelentette be, hogy jelentős mennyiségű kőolajra bukkant Vecsés határában, 2100 méter mélyen. Mivel alapos szénhidrogén-kutatások voltak korábban Magyarországon, így a vecsésihez hasonló olajtalálatok a Mol-tól meglepetésnek számítanak idehaza – mondta el Pletser Tamás olajpiaci szakértő az Infostartanak.

Az Erste olaj- és gázipar elemzője szerint Mol – vagy bármely más cég – olajat vagy földgázt talál bárhol az országban, nagyon nagy nyereséggel hozhatja felszínre, a relatíve alacsony beruházási költségek miatt, még azzal együtt is, hogy idén a bányajáradékot jelentősen megemelte a magyar állam.

Az új kút napi 600-700 hordó termeléssel indul, későbbi tervezett 800-1000 hordós termelése mintegy 10 százalékkal növeli a Mol és 5 százalékkal a teljes magyarországi kőolajkitermelést. Mindez legalább 5-10 évig, de akár 15 évig is segítheti az ország olajellátását.

A hazai fogyasztás körülbelül 160 ezer hordó per nap, amihez képest az vecsési kitermelés nyilván nem nagy mennyiség – jegezte meg Pletser Tamás -, mégsem elhanyagolható, különösen a jelenlegi piaci viszonyok között.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Közös céget alapít a Mol és a főváros, hogy begyűjtse a szemetet Budapesten és 50 Pest megyei településen

Az új társaság a tervek szerint jövő júliustól látja majd el Budapest és a központi régió hulladékgazdálkodási közszolgáltatási feladatait. A Mol nyerte el ugyanis 35 évre a szemétbegyűjtés- és kezelés jogát az egész országban, így a budapestiek szemetét eddig kezelő fővárosi cég, az FKF Zrt. munkáját is átveszik a fővárossal alapított vegyesvállalattal.