szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium magáncégekkel együttműködve növelné földgáztüzelésű erőműveinek számát, amelyek körülbelül 6000 megawatt energia előállítására lesznek képesek.

A Nikkei japán pénzügyi lap szellőztette meg, hogy Japán nyolc darab, cseppfolyós gáz égetésére alkalmas erőművet helyezne üzembe 2030-ig, amelyek teljes kapacitása elérheti a 6000 megawattot. Az új erőművek a japán csúcsfogyasztás 3 százalékának megfelelő energiát tudnának előállítani, a beruházás értéke 100 milliárd jent (745 millió dollárt) tesz ki.

A Nikkei kiemelte: a projekt lényege, hogy csökkentse Japán kitettségét a bizonytalan nemzetközi energiapiacon. Az ország vezetése csütörtökön energiaspórolási programot indított: arra kérik a lakosokat és a vállalatokat, hogy állítsák alacsonyabbra a fűtési hőmérsékletet, és csökkentsék az áramfelhasználásukat.

Japánban jelenleg a földgáz a fő energiaforrás, amely az ország energiatermelésének legnagyobb részét – a 2021-es pénzügyi évben 34 százalékát – teszi ki. Az országban a fosszilis tüzelésű erőművek körülbelül egyharmada 20-29 éve üzemel. A modern gáztüzelésű erőművek szén-dioxid-kibocsátása viszonylag alacsony, és ha a széntüzelésű erőműveket gázüzeművé alakítanák át, a kibocsátás a felére csökkenhetne.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor hvg360

Áramfogyasztás gázválság idején: jó lenne csökkenteni az importot, de ehhez gázerőmű is kéne

A hazai áramtermelő kapacitás papíron 10 000 megawatt, de egy része csak papíron létezik, a 6000-7000 megawattos csúcsterhelések idején jelentős importra van szükség, ahogy akkor is, amikor a naperőművek napsütés híján nem termelnek. A hazai hagyományos nagyerőművek állami, francia, német és svájci kézben vannak, a nagyobb naperőművek tulajdonosai mások mellett kínai, svájci, szlovák cégek. És persze Mészáros Lőrinc.