Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Úgy néz ki, hogy 2030-ra sem fogják elérni a 2025-ös célokat.
Ahogy arról két hete írtunk, miután a Mol cége, a MOHU (Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.) koncesszióban megkapta a hazai hulladékgazdálkodás nagy részét, a koncessziós modell indulásának első hónapjaiban messze elmaradt a Magyarországon hasznosított hulladékmennyiség a 2022-es szinthez képest: júliusban 82, augusztusban 42 százalékkal kevesebb hulladékot hasznosítottak Magyarországon, vagyis két hónap alatt 108 ezer tonnányi hulladék tűnt el a hasznosítási rendszerből.
Bár a cikkre a Mol-cég úgy reagált, hogy számítottak ezekre az adatokra az indulás első hónapjaiban, mostanra mégis úgy tűnik, hogy rosszabb a helyzet, mint gondolták: a Szabad Európa szerint az Energiaügyi Minisztériumban már készül az a beadvány, amely a hasznosítási célszámokra kér derogációt (vagyis engedményt, átmeneti mentességet) az Európai Uniótól. Ugyanis a lap meg nem nevezett forrása szerint jelenleg úgy néz ki, hogy "2030-ra sem fogják elérni a 2025-ös célokat”.
A hazai menetrendet tartalmazó Országos Hulladékgazdálkodási Terv 2021–2027 szakmai anyaga szerint a települési hulladék újrahasználatra való előkészítésére és újrafeldolgozására 2025-re 55, míg 2030-ra 60 százalékos arányt vállalt a magyar kormány.
A derogációs célszám mindkét dátum esetében öt százalékponttal alacsonyabb érték, vagyis 50 és 55 százalék. A települési hulladék esetében 2018-ban egyébként 37 százalékos volt a feldolgozás aránya.
Mint írják, a derogációs jogosultság megszerzéséhez végrehajtási tervet kell készíteni és benyújtani az Európai Bizottság részére 24 hónappal a kötelezettség határidejének lejárta előtt, ezért siethet az Energiaügyi Minisztérium. Ugyanis, ha nem akarnak kicsúszni a határidőből, 2023. december 31. előtt kell megküldeni a bizottságnak a kérvényt.
A derogációs kérelem benyújtása egyébként azért is rossz hír, mert a kormány korábban még azzal érvelt a koncesszió mellett, hogy csak a Mol vezetésével lehet hatékonyan növelni a hasznosítotthulladék-arányon.
„A Mol a 35 éves hulladékgazdálkodási koncesszióval azt a célt tűzte ki, hogy teljesítse az Európai Unió újrahasznosítási célszámait, és hosszú távon jövedelmezően működtesse a rendszert” – mondta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Planet Budapest 2023 panelbeszélgetésén idén szeptember 27-én.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A magyar vasút olyan, mint a magyar oktatás vagy az egészségügy: rendkívül elhivatott emberek hatalmas munkája kell ahhoz, hogy ellensúlyozzák, mennyire kevés pénzt ad az állam. Ami pénz a vasútra megy, az arra jó, hogy a menetrend ne nagyon romoljon, a legrosszabb kocsikat lecseréljék, na és hogy a Budapest–Belgrád vasút épüljön.
Oroszország is újabb drón- és rakétatámadást indított Ukrajna ellen az éjszaka.
A társaság jól fial Lázárnak – és csak neki.
Az Oroszország-szakértő szerint köze lehetett a palágykomoróci templom elleni támadáshoz az Orbán-kormánynak.