szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A cég a szénalapú acélgyártásról a környezetkímélőbb, elektromos ívkemencés technológiára térne át.

A dunaújvárosi kohászat megmentése érdekében Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter támogató nyilatkozatot adott a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. és a Fejér Vármegyei Kormányhivatal közötti környezetvédelmi szerződés megkötéséhez – közölte a Miniszterelnökség.

Mint írták, a dunaújvárosi kohót üzemeltető új tulajdonos – élve a jogszabályi lehetőséggel – kérte a környezetvédelmi hatósági szerződés megkötését. A Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. a szénalapú acélgyártásról a környezetkímélőbb, elektromos ívkemencés technológiára kíván áttérni, amellyel mintegy 80 százalékkal csökkenti a működése során keletkező szén-dioxid-kibocsátást.

A környezetvédelmi hatósági szerződés lehetővé teszi, hogy ezt az átállást a kohó leállítása nélkül végre tudják hajtani. Ez azért kiemelten fontos, mert technológiai okokból a kohó leállása esetén százmilliárdos költséget jelente egy újraindítás, ez pedig az üzem bezárásával és több ezer munkahely megszűnésével járna – írták.

Ahogy arról beszámoltunk, a kormány szeptemberben hozott egy rendeletet, amely lehetővé tette, hogy a környezetvédelmi szabályokat megszegők környezetvédelmi szerződést kössenek a kormányhivatalokkal. A "Lex Akkugyárként" elhíresült rendelet a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva felpuhította a szennyező és jogszabályellenesen működő gyárakkal szembeni szankciós gyakorlatot, mivel lehetővé tette, hogy szabálysértés esetén büntetés helyett írásban vállalják, hogy majd megoldják a helyzetet, de addig sem lehet súlyos szankciót kiszabni rájuk, például bezárni az üzemeket.

Akkor sokan úgy gondolták, a rendelet az akkugyárak miatt született, de később a kormány azt közölte, a Dunaferre célozták a változást. Ezek után kiderült, ez mégsem csak rá vonatkozik. Az ügyről itt írtunk részletesen:

Sorra változtatja a kormány a jogszabályokat, hogy életben tartsa a Dunaferrt

Miközben nem tudni, hogy a Dunaferr leendő tulajdonosa eleget tesz-e környezetvédelmi vállalásainak, a kormány duplán mentesíti az acélművet a jelentős szennyezés anyagi következményei alól.

Október második felében zárult le a Dunaferr eladása, a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. és a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. 55 millió euróért került a Liberty Steel Central Europe Kft. tulajdonába. A Dunaferr nevét az új tulajdonos Liberty Dunaújvárosra változtatta.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!