szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Itt az ideje a szigorításnak.

Szerda éjjel alkut kötött az Európai Parlament és a Tanács arról, hogyan szabályozzák a rövid távú lakáskiadást. A közlemény szerint a tervet leginkább az olyan szolgáltatásokat érintené, mint az Airbnb, a Booking és az Exepedia.

A folyamatban ingyenesen vagy arányos díjért lehet majd az interneten keresztül regisztrálni a rövid távra kiadott ingatlanokat, majd a főbérlők egy regisztrációs számot kapnak, amivel kiadhatjuk az adott ingatlant. Ezen keresztül tudnák a hatóságok ellenőrizni az adatokat. A regisztrációs szám alapján a felhasználóknak tudniuk kell azonosítaniuk az ingatlan a platformokon, és arra is ügyelniük kell, hogy a szolgáltatott információk megbízhatóak legyenek.

A Booking tanult az Airbnb esetéből és inkább magától fizet az olasz adóhatóságnak

A genovai ügyészség jelentette be azt, hogy a Booking szállásportál üzemeltetője 94 millió eurót hajlandó fizetni azért, hogy a cég az olaszországi áfapert peren kívül rendezzék. Eredetileg több mint 150 millió eurós tartozást állapítottak meg az olasz hatóságok.

Aki áthágja a szabályokat, azok számára felfüggesztik a regisztrációs szám használatát, és joguk van a hatóságoknak leszedni az illegális hirdetéseket, és büntetéseket kiszabni. A tagállamok emellett létrehoznak egy közös felületet is, ahol a nagyobb platformoknak havonta kell adatokat küldeniük a lakáskiadók tevékenységéről.

Firenze az Airbnb betiltásával oldaná meg a lakhatási válságot

2016-ban még alig 6000 firenzei lakás szerepelt az Airbnb-n, ma már több mint 14 ezer, ennek pedig a városvezetés szerint a helyiek látják kárát.

Eddig az nehezítette leginkább a szabályok kialakítását, hogy a lakáskiadási platformok elzárkóztak az adatok megosztása elől. A javaslat parlamenti felelőse szerint a városok azonban harcolnak az illegálisan nyaralási célra kiadott ingatlanok elszaporodásával, és ez Európa-szerte nyomás alatt tartja a városok élhetőségét és megfizethetőségét. Ezzel azonban a cégek helyett az önkormányzatok ülhetnek a nyeregbe.

Az EP-nek és a Tanácsnak még hivatalosan el kell fogadnia a döntést. Ha mindkét intézményen átmegy a javaslat, a tagállamoknak két évük lesz rá, hogy kialakítsák a szükséges feltételeket a rendszerhez.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!