szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A genovai ügyészség jelentette be azt, hogy a Booking szállásportál üzemeltetője 94 millió eurót hajlandó fizetni azért, hogy a cég az olaszországi áfapert peren kívül rendezzék. Eredetileg több mint 150 millió eurós tartozást állapítottak meg az olasz hatóságok.

A Booking.com beleegyezett, hogy 94 millió eurót, azaz csaknem 36 milliárd forintot fizet egy olaszországi áfaper rendezése érdekében. Az ügyről az Inforádiónak nyilatkozó turisztikai szakértő, Kassay Tamás szerint a megállapodásnak az Airbnb hasonló ügyének is köze lehet.

Az olasz hatóságok szerint a szállásfoglaló portál, a Booking 2013 és 2019 közt 58 milliárd forintnyi (153 millió euró) adót nem fizetett be Olaszországban. Azzal, hogy peren kívül egyezett meg az olasz hatóságokkal, a Booking valamiféle mulasztást elismert, annak ellenére, hogy a cég álláspontja szerint a szállásadóknak kellett volna megfizetniük.

Kísértetiesen közel van időben a múlt hét hétfő a múlt hét pénteki egyezséghez, amikor is szintén egy ugyanilyen adóper kapcsán egy olasz bíróság lefoglalt 700 millió eurót, ami majdhogynem 300 milliárd forint, mégpedig az Airbnb írországi központjától azért, mert Olaszországban ugyancsak a magánszálláshelyek helyett ők nem szedték be az adót, és nem fizették azt meg

– vont párhuzamot a szakértő, aki szerint hasonló helyzet elől menekülhetett meg a Booking azzall, hogy egy az eredeti tartozásnál lényegesen kisebb összeg kifizetését vállalta. Kassay Tamás arról is beszélt, hogy új funkciók bevezetése állhatott nyáron annak a Magyarországon is nagy port kavart ügynek a hátterében, hogy a Booking késve fizetett a szállásadóknak. Ezt a Booking.com vezérigazgatója, Glenn Fogel ismerte el egy szállásadóknak kiküldött bocsánatkérő levélben:

 

Bocsánatot kért a fizetési botrányért a Booking.com vezére

Még mindig vannak, akik nem kapták meg a pénzüket a szállásfoglaló oldaltól.

Az Airbnb ügyéről itt írtunk részletesebben:

 

Az olasz hatóságok 780 millió eurót foglalnak le az Airbnb-től adócsalás miatt

A milánói ügyészség közlése szerint 2017 és 2021 között a szállásszervező cég nem tett eleget az olasz törvényeknek, és nem fizették be a 21 százalékos adót a bérbeadásból származó jövedelmük után.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!