szerző:
Horváth Gabriella
Tetszett a cikk?

Az amerikai-magyar kettős adózást kizáró egyezmény 2024. január 1-jei hatályú megszűnéséhez kapcsolódóan egyebek mellett a kamatjövedelmek adózását is érinti a jövő évre kihirdetett adótörvény-módosítási csomag. A jövőre esedékes adóváltozásokról a HVG Adó 2024 nyomtatott és digitális különszámában olvashat, amely már most megrendelhető.

Ugyan az adókötelezettség bevallása még messze van, hiszen ez a változás csak a 2024-es szja-bevallás elkészítésénél számít majd, azonban érdemes átgondolni addig is, hogy milyen kötelezettségekkel kell számolnia annak a magánszemélynek, aki az Amerikai Egyesült Államokból kap majd kamat jogcímen jövedelmet.

A nem egyezményes országból származó kamat továbbra is egyéb összevonás alá eső jövedelemnek minősül. Viszont az új szabály szerint 2024. január 1-jétől nem kell az egyéb jövedelmekre vonatkozó rendelkezést alkalmazni az OECD-tagállamban székhellyel rendelkező személy által kibocsátott értékpapírból származó jövedelemre, valamint az OECD-tagállamban székhellyel rendelkező személy által fizetett kamatra.

Az OECD az Organisation for Economic Co-operation and Development, nemzetközi gazdasági szervezet rövidítése, magyarul Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet. A szervezet tagállamai: Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Ausztria, Belgium, Chile, Costa Rica, Csehország, Dánia, Dél-Korea, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Izland, Izrael, Japán, Kanada, Kolumbia, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Luxemburg, Magyarország, Mexikó, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szlovákia, Szlovénia, Törökország, Új-Zéland.

Ezen új szabály értelmében az Egyesült Államokból származó kamat magyar adókötelezettségére az szja-törvényben meghatározott kamatra vonatkozó előírások vonatkoznak.

A külföldről származó kamatjövedelmekkel kapcsolatban a magánszemélyt terheli az adókötelezettség. Az szja-törvény értelmében kamatnak minősül fő megközelítésben az adós által a kölcsönnyújtónak (betételhelyezőnek) vagy az igénybe vett kölcsön (elfogadott betét) használatáért, kockázatáért időarányosan fizetett (juttatott), a magánszemélyt terhelő, illetőleg megillető pénzösszeget és/vagy egyéb hozadékát kell érteni [szja-törvény 3. § 24. pont].

A kamatra vonatkozó speciális előírásokat a tőkejövedelmeknél az szja-törvény 65. paragrafusa rögzíti.

Kamatjövedelemnek minősül egyebek mellett

  • a különböző bankbetétekre, takarékbetétre, fizetési számla követelés-egyenlegre a magánszemély és a hitelintézet között fennálló nyilvánosan meghirdetett feltételekkel kötött szerződés (üzletszabályzat, kamathirdetmény) alapján jóváírt, tőkésített kamat szokásos piaci értéket meg nem haladó része, továbbá a nyereménybetétkönyv tárgynyereménye,
  • a nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírból, kollektív befektetési értékpapírból származó kamat/hozam.

A nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír (kötvény), kollektív befektetési értékpapír (befektetési jegy) esetében kamatjövedelem

  • a meghatározott időpontban történő tulajdonban tartás alapján kifizetett (jóváírt) kamat és/vagy hozam;
  • a beváltáskor, a visszaváltáskor, valamint az átruházáskor a magánszemélyt megillető bevételből az árfolyamnyereségre irányadó rendelkezések szerint megállapított rész, függetlenül attól, hogy az miként oszlik meg nettó árfolyamérték és felhalmozott kamat vagy hozam címén elszámolt tételekre.

Ugyanakkor a kollektív befektetési értékpapírnak a tőkepiacról szóló törvény szerinti tőzsdén, valamint bármely EGT-államban, továbbá az OECD tagállamaiban működő tőzsdén történő átruházásából származó jövedelem nem kamatjövedelemnek, hanem ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemnek minősül. Az adóváltozásokról a HVG Adó 2024 print és digitális különszámában olvashat, melyet itt rendelhet meg.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük az Egyesült Államokban lévő pénzintézettől, befektetési szolgáltatótól kapott kamatjövedelemre vonatkozó adózási szabályokat, összehasonlítva a nem OECD-országokból származó kamatjövedelmek adóterheivel!

Adótörvénycsomag 2024: az USA-ból származó kamatjövedelem adózása egyezmény híján - példákkal

Az amerikai-magyar kettős adózást kizáró egyezmény 2024. január 1-jei hatályú megszűnéséhez kapcsolódóan egyebek mellett a kamatjövedelmek adózását is érinti a jövő évre kihirdetett adótörvény-módosítási csomag.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!