szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai óriás technológiája jobb, mint az amerikai, ezért szállíthat akkumulátorokat a Teslának, a Volkswagennek és a BMW-nek – mondják szakértők, akik a londoni The Guardiannek nyilatkoztak.

Csaknem 40%-át adja a világon eladott elektromos járművek akkumulátorainak a kínai Contemporary Amperex Technology Co Limited (CATL), amelyet a nyugati világban eddig szinte senki sem ismert. Washingtont azonban zavarja, hogy a kínaiak ilyen nagy befolyáshoz jutottak e téren: a Duke Energy, amely több mint 8 millió amerikai polgárt lát el energiával, bejelentette, hogy megszakítja kapcsolatait a CATL-lal, mert „hazai szállítót keres, vagy ha nem talál ilyet, akkor szövetséges országból importál akkumulátorokat”.

A döntés előzménye, hogy Washingtonban a törvényhozásban néhány képviselő felvetette: miért használnak CATL akkumulátorokat a haditengerészet Camp Lejeune támaszpontján Észak-Karolinában? A Duke ennek a támaszpontnak az energiaellátója, és a washingtoni figyelmeztetés nyomán már decemberben leállította a CATL akkumulátorok használatát a haditengerészet a támaszponton, most pedig a tilalmat kiterjesztette a cég egész tevékenységére.

A Fordot is kemény bírálatok érik Washingtonból, mert szerződést kötött CATL lítium-vas-foszfát akkumulátorok közös gyártására Michigan államban. Marco Rubio szenátor, a szenátus hírszerzési bizottságának alelnöke ezzel kapcsolatban kijelentette: „a Ford ezzel a döntéssel behozza az USA legnagyobb geopolitikai ellenfelét az ország szívébe”. A Ford rögtön reagált is, mondván: 40%-kal csökkenti az akkumulátorgyár kapacitását.

„Ez teljesen új jelenség, az amerikai kormányzat eddig nem mutatott semmifajta érdeklődést a kínai akkumulátorok gyártása iránt” – közölte a Sino Auto Insight kutatóintézet szakértője. Tu Le hozzátette: „Jelenleg nagy nyomás nehezedik minden amerikai cégre, hogy ne használjanak semmiféle kínai akkumulátort. Csakhogy, ha az USA versenyképes elektromos járműveket akar előállítani, azokhoz kínai akkumulátorokat kell használnia”.

A kínai akkumulátorok bírálói nem állítják, hogy azok ne lennének jó minőségűek, hanem arra hívják fel a figyelmet, hogy ha elmérgesedik az Egyesült Államok és Kína viszonya, akkor pórul járhatnak a kínai akkumulátorokat használó amerikai autógyárak. Washingtonban, ahol 2021-ben első számú stratégiai ellenféllé nyilvánították Kínát, attól tartanak, hogy az elektromosautó-gyártás függővé válik a kínai akkumulátoroktól.

Az elektromos autókhoz szükséges akkumulátorok technológiájában azonban az Egyesült Államok évekkel el van maradva a kínaiak mögött. És nemcsak a technológia hiányzik, de a fő nyersanyag, a lítium is – mondja Michael Dunne, a Dunne Insights alapítója. A cég az elektromosautó-gyártás egyik legfőbb szakértője az Egyesült Államokban.

Teng Hsziao-ping, a kínai reformok atyja már évtizedekkel korábban felhívta a pekingi vezetők figyelmét arra, hogy a ritkaföldfémek terén Kínának szinte monopol helyzete van a világon. Nemcsak azért, mert Kínának vannak a legnagyobb készletei a világon, de azért is, mivel a kínaiak hajlandók elviselni a környezetvédelmi károkat, amelyeket a ritka földfémek bányászata jelent.

Ha tehát az USA fel akar zárkózni Kínához az akkumulátorok gyártásában, akkor komoly pénzeket kell ebbe beleölnie, beleszámítva a környezetvédelmi kiadásokat is. Ehhez legalább 5-10 év kellene, márpedig Biden elnöknek az a terve, hogy a zöld átmenet eredményeképp 2032-ben már az új autók kétharmada elektromos legyen – nyilatkozta Dunne szakértő a The Guardiannek.

Pekingben a kormány óriási támogatással ösztönzi az elektromos járművek exportját, illetve akkumulátor- és autógyárak építését külföldön. Ehhez képest Amerikában a Kína-ellenes politika nyomán az autógyártással kapcsolatos közvetlen kínai beruházások értéke az utóbbi években jelentős mértékben csökkent. 2022-ben még 4,8 milliárd dollár volt, 2023-ban már csak 2,7 milliárd dollár. Trump a Kína elleni szankciók szigorításával kampányol, vagyis nemigen lehet arra számítani, hogy az USA–Kína-feszültség jelentősen csökkenne a közeljövőben. Elon Musk, a Tesla főnöke a maga részéről levonta a tanulságot, és állítólag új CATL akkumulátorgyár építését támogatja Nevadában. A Tesla a legnagyobb gyárat Sanghajban működteti, és Elon Musk, amikor legutóbb ott járt, bejelentette, hogy kétszeresére bővítik a kapacitást Kína legnagyobb városában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!