szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Óriási fenyegetést” jelent a hőmérséklet emelkedése a banántermesztésre, hiány alakulhat ki a globális piacon, ahol várhatóan emelkednek az árak – nyilatkozta a BBC-nek a világ egyik vezető banánszakértője.

Banánhiány mutatkozott Nagy-Britannia szupermarketjeiben, és ezen megdöbbentek a vásárlók, pedig a jövőben erre egyre gyakrabban lehet számítani – mondják a szakértők. Most ugyanis még csak az ellátóláncok problémáiról van szó: tengeri viharokról, regionális feszültségekről, de a jövőben a klímaváltozás alapvetően megváltoztathatja az egész globális piacot. Erről beszélt a BBC-nek Pascal Liu, az ENSZ szakosított szervezetének, a FAO-nak a vezető szakértője. A szervezet Rómában tartotta meg a globális banánfórumot.

„Az egész banánszektor számára óriási fenyegetést jelent a klímaváltozás, főként azért, mert a betegségek sokkal gyorsabban terjedhetnek az ültetvényeken” – mondja a szakértő. Leginkább egy gombafertőzéstől fél mindenki, amely Ausztráliából indult, majd Ázsián és Afrikán keresztül eljutott Dél-Amerikába is. A TR4 néven ismert fuzárium a banáncserjéket támadja meg, és szörnyen nehéz védekezni ellene. Ráadásul a gomba mutációja már arra is képes, hogy fenyegesse a világ legelterjedtebb banánfajtáját, a Cavendisht. Ha a gomba befészkeli magát egy banánültetvényen, akkor minden fát elpusztít.

„A gomba spórái rendkívüli ellenállást mutatnak a környezeti változásokkal szemben, igen nehéz megszabadulni tőlük. Elsősorban a víz és a szél terjeszti a gombafertőzést.” Márpedig a klímaváltozás következtében gyakoribbak lesznek az árvizek és a szélviharok, ily módon sokkal gyorsabbá válik a gombafertőzés terjedése, mint eddig – hangsúlyozza Pascal Liu szakértő.

A fenntartható fejlődés kihívást jelent

A banánfogyasztók mindinkább elvárják, hogy a gyümölcs megfeleljen a fenntartható fejlődés kritériumainak. „Csakhogy ez többletköltségekkel jár. Nem kis részben azért, mert ellenőrizni kell a termesztés és a szállítás egész folyamatát. A fogyasztóknak kell megfizetniük végső soron a zöld átállás árát” – magyarázza a szakértő. A FAO főigazgatója arra hívta föl a figyelmet a banánfórumon, hogy a banán, amelynek ezer fajtáját termesztik a világon, sok kis gazdaság számára egzisztenciális kérdés a szegény országokban. „A banánexport értéke jelenleg több mint 10 milliárd dollár a világban“ – hangsúlyozta Qu Dongju, aki több beruházást sürgetett az ágazatba, hiszen a termesztés jórészt szegény országokban zajlik. A fogyasztás viszont a gazdagabb országokban összpontosul, ahol az infláció okoz gondot. Az áremelkedés azt jelenti, hogy a szegényebb néprétegek nem tudják megvásárolni a banánt.
A FAO főigazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy „a banánt az is megdrágítja, hogy a szállítási költségek egyre növekednek a regionális konfliktusok miatt – például a Vörös-tengeren vagy a Panama-csatornán hajózási problémák miatt”.

Nagyüzemi banánfarmon egy éve jártunk Ecuadorban, onnan mutattuk meg, hogyan kerül a cserjékről a bolti ládákba a gyümölcs:

Elbírna egy harminckilós banánfürttel? Megnéztük, hol terem, ami a magyar boltokba kerül

Az élet biztosan rosszabb lenne banán nélkül – ebben még az is egyetért Magyarországon, aki amúgy nem kedveli a gyümölcsöt. A hozzánk sárgán kerülő gyümölcsből a legtöbb Ecuadorból érkezik Európába, mi a dél-amerikai országban néztük meg, hogyan indul el hosszú útjára az itteni szupermarketek felé. Riport.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!