szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amíg az előző év nettó árbevételének 13 százaléka volt a maximum, három céget sújtottak ekkora büntetéssel.

Ismét emelkedett az az összeg, amelyet bírságként szabhat ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a jogsértő vállalkozásokra. A maximális összeg tavaly szeptember 1-jéig az előző évi nettó árbevétel 10 százaléka volt, amely akkor 13 százalékra emelkedett. Most augusztustól azonban még tovább,

15 százalékra nőtt „a jogsértésekkel kapcsolatos visszatartó erő növelése érdekében”.

A hatóság emlékeztetett, hogy Versenytanácsa tavaly 97 vállalkozásra összesen 2,2 milliárd forint bírságot szabott ki, idén pedig az összeg már augusztusban meghaladta a 2 milliárdot.

Egyre több illegális cigit szívnak a magyarok, 36,3 milliárd forint adóbevétel esett ki emiatt tavaly

Összességében csökken a hazai cigarettafogyasztás, vagyis az illegális piac arányaiban nőtt.

A konkrét bírságösszeget a versenytörvény, illetve a kiadott bírságközlemények adta mérlegelési keretek között kalkulálják, az adott ügy valamennyi körülményére figyelemmel. A maximálisan kiszabható bírságot az érintett vállalkozás – akár cégcsoportszintű – előző évi nettó árbevétele határozza meg.

A Versenytanács három ügyben alkalmazta a 13 százalékos maximális bírságplafont: egy illegális e-cigarettákat forgalmazó cégre, egy online lámpakereskedő áruházra, valamint a Booking.com globális online szálláshelyfoglalási platformot működtető vállalkozásra. Ez utóbbi – az utóvizsgálatokat tekintve – rekordösszegű bírságot kapott, mert nem teljesítette maradéktalanul a GVH által korábban előírt kötelezettségeit.

GVH: nem állt le a fogyasztók manipulálásával a Booking, közel 400 millió forintos bírságot kapott érte

Ez minden idők legmagasabb utóvizsgálatban kiszabott GVH-bírsága.

A GVH közleményében azt írta, hogy nem elsődleges célja a bírságolás, ezért számos együttműködési lehetőséget kínál a vállalkozások számára; aktív együttműködéssel az eljárások során is mérsékelhető a bírságösszeg.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!