Tetszett a cikk?

A tajvani gyártó szerint egy budapesti cég készítette azokat a személyhívókat, amelyek kedden a Hezbollah több ezer tagjánál egyszerre felrobbantak. A magyar vállalat beszámolói és honlapja alapján elég nehéz elképzelni, hogyan került bele ebbe a történetbe, pedig a tulajdonosa megerősítette, hogy nem tévedésről van szó, de mint mondta, ő csak a közvetítő. Utánanéztük, mi is ez a titokzatos cég, és még több lett a kérdőjel.

„Több mint egy évtizedes tanácsadói tapasztalattal izgalmas és hálás utazáson vagyunk túl szenvedélyes szakértői hálózatunkkal, akik innovációra és felfedezésre vágynak a környezetvédelem, az innováció és fejlesztés, valamint a nemzetközi ügyek terén.”

Ennek a totálisan semmitmondó céges marketingszövegnek az angol változata fogadja azokat, akik a BAC Consulting Kft. honlapjáról próbálják megtudni, mi is az a titokzatos magyar cég, amelynek köze lehet a libanoni Hezbollah-tagok zsebében felrobbanó személyhívó csipogókhoz. Már amikor épp elérhető: a honlap sokszor lehal, hiszen valószínűleg épp a fél világsajtó innen kiindulva próbálja megtudni, hogy kik is ők.

A BAC Consulting székhelye
Veres Viktor

Már önmagában az nagy horderejű eset, hogy a fegyveres szervezet személyhívóit egyszerre felrobbantották, ezzel 2800 embert megsebesítve (Izrael természetesen nem kommentálja, hogy ők lettek volna emögött, de nem nehéz őket sejteni a háttérben), majd számunkra még izgalmasabb lett mindez azzal, hogy teljesen váratlanul egy magyar szál is felbukkant az ügyben. Az AR-924-es személyhívókat gyártó tajvani Gold Apollo ugyanis közleményt adott ki arról, hogy a Budapesten működő BAC Consulting Kft. tervezte és gyártotta a közel-keleti régióban használt eszközöket, egy együttműködési megállapodás alapján használhatták a Gold Apollo márkajelzését, de minden más a magyarok feladata volt.

Még furcsább ez az egész, ha utánanézünk, mi is az a BAC Consulting. Tényleg létezik ugyanis egy ilyen cég: egy zuglói címre bejegyzett tanácsadó mikrovállalkozás. A Gold Apollo vezetője a BAC-cal kötött szerződést nem mutatta meg, annyi részletet elárult, hogy már három éve van egy ilyen egyezségük. Ennek az állításnak a hitelességét igencsak gyengíti az, hogy a BAC Consulting Kft. csak két és fél éves, 2022 májusában jegyezték be. Persze ez az apróság a BAC-ot sem akadályozta meg abban, hogy a fentebb már idézett bemutatkozásában évtizedes tapasztalatról írjon.

Sok furcsa részlet van, ami miatt jogos lehetett a kétely, hogy biztosan erre a BAC-ra gondoltak-e a tajvaniak. Természetesen kerestük őket, közben pedig már ott tartottunk, hogy a biztonság kedvéért olyan cégeket is felkutattunk, amelyeknek a neve hasonlíthat erre, hátha valahol valaki valamit elírt vagy félreértett. Aztán viszont az NBC News cikket jelentetett meg arról, hogy el tudta érni a vállalatot, és az alapító, egyben tulajdonos Bársony-Arcidiacono Cristiana megerősítette: valóban együtt dolgoztak a Gold Apollóval. De azt is hozzátette:

„Nem én gyártom a személyhívókat. Én csak a közvetítő vagyok. Azt hiszem, félreértik.”

Tényleg nehezen érthető az egész ügy. Az, hogy a BAC pontosan milyen szolgáltatást is kínál, nem derül ki a nyilvános adatokból teljesen világosan – a cég honlapja a nagyon kevés konkrétum között olyanokat említ, mint hogy gépi modellezést, mesterséges intelligenciát és a big data módszereit használja üzleti tanácsadáshoz, illetve szervezetmenedzsmenthez ad segítséget. De a bizonytalansághoz és ahhoz képest, hogy új cég, egész jól bekezdett: az alapítása évében 256, tavaly pedig 210 millió forintos árbevételt szerzett, ebből 5,7, majd 18,2 millió profitot hozott össze. Nem feltűnően nagy összegek ezek, de azért jók egy frissen alapított vállalatnál.

Hogy egy ilyen céget miért választ ki egy tajvani személyhívógyártó partnerségre, ráadásul úgy, hogy legalább egy teljes régióra át is adja az egész munkamenet minden feladatát? Hát ahhoz nagyon vad fantázia kell, hogy a céges adatokból rájöjjünk ennek okaira.

A BAC Consulting zuglói székhelye
Veres Viktor

Egyetlen olyan pont van a honlapon, amire felkaphatjuk a fejünket: a tevékenységei között ott szerepel az, hogy ázsiai technológiával és innovációval foglalkozó cégek számára fejleszt nemzetközi kooperációt, méghozzá telekommunikációs termékek árusítására.

A zuglói cím egyébként sem túl izgalmas: egy székhelyszolgáltató van ott, az egyetlen alkalmazott a Telexnek és a Szabad Európának is azt mondta, hogy még sosem találkozott a BAC egyetlen dolgozójával sem, csak havonta nagyjából egy levelet továbbítanak neki.

Ha a cég unalmas is, annál érdekesebb az alapítójának, 100 százalékos tulajdonosának és vezérigazgatójának életútja – természetesen őt is kerestük, de eddig csak az NBC érte el. Bársony-Arcidiacono Cristiana (igen, a nevei kezdőbetűiből kijön a cég neve) saját LinkedIn-oldala és a vállalat honlapján lévő bemutatkozásában azt állítja, hogy hét nyelven beszél (az otthonról hozott magyar–olasz páros mellett angolul, franciául, spanyolul és egy kicsit oroszul, valamint portugálul), Olaszországban és Angliában szerzett diplomákat fizikából és politikatudományból, a 2010-es években sok nemzetközi civil szervezetnél dolgozott, saját bemutatkozása szerint a fenntartható fejlődéstől a mesterséges intelligencián át a blockchain-technológiáig elemzi az innovatív üzleti lehetőségeket, és fut a nevén egy Instagram-oldal is, amelyen egész ügyes aktokat rajzol (már ha tényleg ő csinálja).

A BAC Consultingot a LinkedIn-oldala szerint 2019-ban alapította meg, három évvel korábban, mint hogy a hivatalos céges papírok szerint a mostani vállalat létrejött volna.

A Hezbollah elleni támadásról szóló további híreinket itt olvashatják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!