Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
398-ig gyengült a forint az euróval szemben, a dollárhoz képest pedig közel a 360-as határ. Az olajpiacokon eközben azt számolgatják, mekkora esély van arra, hogy Izrael megcélozza az iráni olaj-infrastruktúrát.
A pénzügyi világot is megmozgatta a hír, hogy Irán rakétatámadást indított Izrael ellen. Európában már kora este volt, amikor megindult a támadás, az itteni tőzsdék már zárva voltak akkor, az amerikai tőzsdéken azonban még folyt a kereskedés, ott 1 százalékosnál nagyobb esést hoztak a közel-keleti hírek.
A dollár eközben erősödik, hiszen egy ilyen helyzetben sok befektető viszi szívesebben a pénzét a legbiztonságosabb devizába. Ez a folyamat már kedden napközben is tartott, hiszen akkor már elkezdték beárazni azt, hogy lehet valamilyen konfliktus Irán és Izrael között, azóta pedig folytatódik: a hét elején még 1,12 dollárba is került egy euró, most már az 1,1-es szinthez is közel járt. A forint árfolyamán ez még jobban látszik: hétfőn még 354 forintba került egy euró, szerda reggelre 359,8-ig gyengült.
Az euróhoz képest is gyengült kedd este a forint, egy rövid időre 398,3-ig esett az azelőtti napok 396-os szintjéről. Onnan visszament 398 alá, a szerda reggelt a 397,4-397,7 közötti sávban töltötte. Ez a 398,3 csak azért nem volt féléves mélypont, mert júniusban és augusztusban is volt egy-egy rövid idő, amikor kevéssel ennél is gyengébb volt a forint, de az igazán látványos árfolyammozgásokat a magyar piacon általában délelőtt 9 óra után szoktuk látni, úgyhogy még érdemes várni, lesz-e komolyabb reakció az éjszakai eseményekre.
Frissítés: szerda délelőtt már a 399-et közelíti a forint/euró árfolyam, egy dollár ára pedig rövid ideig volt 360,28 forint is.
Idegesek a befektetők az olajpiacokon is. A CNBC készített egy nagyobb összeállítást arról, hogy mit várnak a szakértők: természetesen mindenki azt mérlegeli, mekkora az esély arra, hogy Izrael válaszként megtámadja az iráni olajipari létesítményeket – ha ez megtörténne, akkor a világ olajkínálatának 4 százaléka kerülhet veszélybe a legrosszabb vészforgatókönyv szerint. Hát még ha Irán lezárná a Hormuzi-szorost, amelyen a világ olajkereskedelmének 40 százaléka áthalad – de azért azt sem szabad elfelejteni, hogy nekik is szükségük van a bevételre. A Brent olaj ára mindenesetre kedden már arra a hírre, hogy Irán egyáltalán támadásra készül, még jóval a támadás előtt 3,5 százalékkal nőtt.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.